Istniejący od 1949 roku Słowacki Tatrzański Park Narodowy (słow. Tatranský národný park) czyli TANAP zakończył właśnie trwające już kilka lat konsultacje dotyczące zasad poruszania się po obszarze, nad którym sprawuje administracyjną pieczę. A jest to rozległy teren obejmujący niespełna 75 tys. hektarów, rocznie odwiedzany przez tysiące turystów.

Oficjalny dokument już powstał: Pobierz Regulamin TANAP aczkolwiek ustami Petera Spitzkopfa, zastępcy dyrektora TANAP-u, instytucja ta informuje, że finalne zasady mogą jeszcze ulegać pewnym modyfikacjom:

Z jednej strony pomyślnie pracowaliśmy nad ostatecznym kształtem regulaminu wizyt, ale daleko nam do końca. Przeciwnie. Przed nami dużo ciężkiej pracy, która powinna doprowadzić do stopniowego stosowania tych zasad przez każdego odwiedzającego nasz najstarszy park narodowy. Dlatego też przez pierwszy rok będziemy się starać być tolerancyjni wobec gości i mamy nadzieję, że oni również będą wobec nas wyrozumiali przy wprowadzaniu zasad”.

Można się zatem spodziewać, że do grudnia 2024 roku turyści będą mogli cieszyć się swego rodzaju taryfą ulgową. 😉

Pierwsze, poważne wzmianki na temat planowanych zmian pojawiły się w polskich mediach już pół roku temu. Skutkowały wyrazami niezadowolenia na forach internetowych przede wszystkim ze strony właścicieli czworonogów oraz wspinaczy.

Postanowiłem przejrzeć dokładnie ów nowy regulamin i podać na tacy najważniejsze zmiany, natomiast gdybym gdzieś popełnił błąd to napisz do mnie najednejlinie(at)gmail.com

Sezonowe zamknięcie szlaków turystycznych

Kieżmarski szczyt w nocy
Kieżmarski szczyt w nocy. Zdjęcie wykonane na zejściu z nowo poznanymi wędrowcami. Ja po lewej, Lukson po prawej, a w środku dwa Słowackie rodzynki. Razem raźniej i bezpieczniej.

Obecnie jest tak, że w granicach słowackiego narodowego parku od 1 listopada do 14 czerwca szlaki powyżej schronisk są zamknięte. Przyczyną takich sezonowych obostrzeń jest przede wszystkim chęć ochrony rzadkich gatunków fauny. Zimą wiele zwierząt ze względu na brak pożywienia doświadcza osłabienia lub wyczerpania, zaś wiosną na świat przychodzą ich młode.

Natomiast nowy regulamin nieco skraca ten okres w zależności od szlaku.

Sezonowe zamknięcie obowiązuje:

  • od 1 listopada do 31 maja na szlakach turystycznych wymienionych w załączniku nr 3 część A, Strona 18
  • od 1 listopada do 30 kwietnia – załącznik nr 3 część B, strona 20
  • od 15 grudnia do 30 kwietnia w załączniku nr 3 część C, strona 20

A mapę można przejrzeć w załączniku nr 4 na stronie 21

Dodam tylko, że przybycie do schroniska lub hotelu po zachodzie słońca musi nastąpić najkrótszą drogą, w możliwie najkrótszym czasie i bez zakłócania otaczającego środowiska i zwierząt w danym miejscu.

Zakaz wprowadzania zwierząt

Słowację polubiłem m.in. za jej liberalne podejście do naszych czworonożnych przyjaciół. Niestety tutaj zaszły największe zmiany i bardzo współczuję wszystkim właścicielom psiaków 🙁

Lista miejsc i powiązanych szlaków turystycznych w parku narodowym, do których nie można
wejść w towarzystwie zwierząt znajduje się w załączniku nr 5 (a mapa nr 6,) na stronie 22

No i powiem, że srogo.. Praktycznie cały TANAP obejmuje zakaz.

A zatem chcąc wybrać się na długi, górski spacer z psem, trzeba będzie zapoznać się z rzeczonymi załącznikami oraz stosować się do ogólnych wytycznych np. takich, aby prowadzić go na smyczy.

Tylko przeszkolonym zezwoli się na wspinaczkę

Gerlach szczyt idąc granią od Przełęczy Tetmajera.
Król Karpat, Marcin i Jedna Lina

Wspinanie się zostało podzielone na „łatwe” i „trudne”. Pierwsze z nich jako w pełni „legalne” przestanie wiązać się z ryzykiem otrzymania karcącej reprymendy słownej (tzw. opierdzielu 😉 lub nawet mandatu od mniej empatycznego strażnika.

Przy czym ten „zakres wolności” obejmie drogi wspinaczkowe o trudnościach I – II+ (w skali UIAA).

Co to oznacza? że w praktyce szczyty, na które można było wychodzić wyłącznie w towarzystwie przewodnika np. Gerlach, czy teoretycznie Łomnica (na którą strażnicy przemykali oko) otwierają się na turystów!

Swobodna wspinaczka na Gerlach? Proszę bardzo, droga wolna 🙂

Ale żeby nie było tak różowo…osoby pragnące się wspinać w „łatwym” terenie będą musiały posiadać ważny dokument potwierdzający ukończenie szkolenia z poruszania się w takim terenie.

I tu pojawia się pytanie, jakiego typu dokumenty będą honorowane?

– zapewne czas pokaże. W mediach społecznościowych pewnie będzie poczytać o osobach, które swe niezadowolenie postanowią wyrazić po tym, jak im strażnik parku odmówi przywileju wspinania się. Na ten moment, te nowe przepisy pozostają równie niejasne, co „konieczność posiadania niezbędnego sprzętu i umiejętności”.

Przynależność klubowa

A niezależnie od poziomu trudności:

Wszyscy wspinacze mają obowiązek posiadania przy sobie karty członkowskiej i okazania jej na żądanie strażników Parku Narodowego..

Zatem do „prawilnego” pokonywania dróg – zarówno tych faktycznie mohutnych jak i pozostałych oszacowanych pod kątem trudności na III i więcej w skali UIAA – będzie trzeba legitymować się stosownym dokumentem potwierdzającym przynależność do Klubu Wysokogórskiego 🙂

Stój, kto idzie?!”

Wojtek pod szczytem Łomnicy

Przed dekadami takie słowa można było usłyszeć z ust każdego wartownika, by osoby niepowołane nie wchodziły tam, gdzie ich widzieć nie chciano. Współcześnie strażnicy są bardziej “wygadani”, ale na ogół ujawniają równie silny co kiedyś atrybut pozostawania nieczułym i nieprzejednanym na prośby i błagania.

(…) Przed wyruszeniem wszyscy wspinacze muszą wpisać swój cel i proponowane trasy do dziennika w hotelu lub w obozie.”

Po słowackiej stronie Tatr już wkrótce biurokratyczną koniecznością stanie się rejestrowanie intencji odbycia trekkingu lub wspinaczki w schroniskach. Wpisy informujące kto, gdzie i kiedy trafią najprawdopodobniej do czegoś, co przypominać będzie rodzimą Książkę Wyjść Taternickich.

Pamiętajcie jednak, że w górach warto (na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych) wyjawiać swe zamiary podróżnicze nie tylko przyjaciołom.

Krócej można szusować!

Również skiturowcy mają prawo być niezadowoleni z nowych wytycznych. Nie dość, że oni również zobowiązani będą rejestrować swoje zjazdy, to sezon przeznaczony na ich działalność kończyć się będzie w połowie kwietnia. I nawet jeśli nieznacznie zwiększył się obszar, na którym dopuszczono skiturowe przygody, to skrócono dla takich osób „dobę”. Na stokach i szlakach zarówno fani nart jak i wspinaczki po górach pojawiać się będą mogli od 5 rano do 7 wieczorem.

Lista miejsc, w których Taternictwo oraz Skiaplinizm są zabronione znajdują sie w załączniku nr 9, strona 29

Biwakowanie tylko pod Wysoką

Ponadto przypomnieć należy o tym że biwakowanie jest niedozwolone. Przy czym zorganizowane wycieczki wspinaczkowe mogą korzystać z jedynego (po stronie słowackiej) namiotowego obozowiska w Dolinie Białej Wody. Znajduje się ono na Polanie pod Wysoką, w pobliżu potężnych ściana Młynarza (2171 m n.p.m.).

Głosy gości / Wystaw ocenę
[Razem: 4 Średnia ocena: 5]