Fotografia górska – chwile, którymi się dzielę
Fotografia górska (i nie tylko) to kolejna pasja, która towarzyszy mi od lat. Wraz ze wspinaczką tworzy połączenie idealne. Prawdziwą bowiem radością jest pokazać oblicze gór, jakie widzę na co dzień. Pełne tajemnic, pięknych krajobrazów, czasem wysiłku połączonego z adrenaliną.
O aparatach i obiektywach nie-OBIEKTYW-nym okiem Kowalskiego
Sony FE 24mm F1.4 GM – służyć mi będzie do rejestrowania krajobrazów i nakręcania vlogów. Ma chyba prawie wszystko co trzeba: jest jasny i szybki, a nie kosztuje tyle co niewielkie auto
Podstawy fotografowania dzikiej przyrody
Wysokość, na jakiej trzymamy aparat, ma bowiem kolosalne znaczenie dla kompozycji zdjęcia, a większość przedstawicieli fauny górskiej jest o wiele niższa od przeciętnego turysty.
Ciekawe zdjęcia wspinaczkowe – Rzędkowice
Potem czułem się jakbym miał do dyspozycji własną „czatownię” – taką, w której przebywają fotografowie. Mówię o takich, którzy zajmują się uwiecznianiem dzikiej przyrody.
O zamrażaniu chwili – Jak ważny dla fotografa jest czas naświetlania
Tenże moment właśnie może zostać utrwalony na fotografii, a jej magia sprawia, że w pamięci ludzi oglądających kadry, odciśnięty zostaje pewien ślad.
Przełomowe fotografie – takie, które miały moc przełamać ludzką niemoc
Malcolm Browne zrobił w 11 czerwca 1963 roku zdjęcie przedstawiające buddyjskiego mnicha, który w proteście przeciw represjom władz wietnamskich dokonał samospalenia
Przysłona i głębia ostrości – podstawy fotografii
Regulacja przysłony powoduje zmianę wielkości otworu, przez który wpadają promienie światła. Średnica tej szpary ma konkretny wpływ na ekspozycję zdjęcia (ang. exposure), czyli w uproszczeniu mówiąc, na to jak jasne wyjdzie.
Ekspozycja – walcz o prawidłową, a nie tylko o poprawną
Przy pomocy trójkąta ekspozycji, w pewnym sensie „bawimy się” światłem (o ile zrezygnujemy z powierzenia tego zadania automatowi).
Ogniskowa w obiektywie, czyli jak sprzęt decyduje o efektach
Im krótsza, tym szerzej patrzymy na świat. Nie musimy się oddalać, żeby pokazać piękno natury.
Im większa, tym pole widzenia jest węższe, a punkty za fotografowanym przedmiotem będą się wydawać dość blisko.
Fotografia podróżnicza – EUREKA! W paru słowach o foto pasji
eśli o mnie chodzi, to już od kilku lat dokumentuję swoje podróże, ale tak na serio, to dopiero założenie bloga w 2019 roku sprawiło, że zacząłem nieco większą wagę przykładać do robienia zdjęć. Wcześniej to głównie “cykało się fotki”
Temat w fotografii czyli JEDEN obiekt i JEDNO zdjęcie
Celując w coś dużego obiektywem, skup się Panie Kowalski na tym jednym wątku. I nie szukaj na siłę wzorca, czy jak kto woli, znacznika odniesienia, jeśli go tam nie ma.
Górska fotografia pozwala pokazać mi trud, który towarzyszy mi podczas każdej wyprawy. Trud, ale też i radość. Wolność i swobodę. Potęgę i nieokiełznane niebezpieczeństwo, jakie czyha na każdego podczas wypraw.
Co warto wiedzieć o fotografii górskiej?
Przede wszystkim chciałem podzielić się swoją wiedzą na temat fotografii górskiej. Tajemnicą, jak robić zdjęcia, które pozostaną wspaniałą pamiątką. Taką, do której zawsze będziecie wracać z nostalgią i przyjemnością. Mój mały poradnik sprawi, że zdjęcia z gór podziwiać będą Wasi znajomi i rodzina.
Fotografia górska nie wymaga sprzętu doskonałego. Sam używam leciwego już aparatu, który towarzyszy mi na łatwiejszych i trudniejszych szlakach. Pamiętajcie bowiem, że to nie aparat robi zdjęcia, a Wy. Żaden sprzęt samoistnie nie przekaże targających Wami emocji. To zadanie należy do osoby, która naciska spust migawki. Bez względu na to, czy jest to fotografia górska, czy zdjęcia przyrody.
Co Ci się przyda do fotografii gór i dzikiej przyrody?
Zdjęcia gór i dzikiej przyrody nie wymagają sprzętu za miliony. Tu niekiedy wystarczy dobry telefon. Jednak dźwiganie puszki aparatu ma w sobie swój urok. Nie oznacza to jednak, że dzięki niej każda górska fotografia wyjdzie idealnie. To nie udaje się nawet profesjonalistom.
Mój poradnik skierowany jest do osób, które stawiają tu pierwsze kroki. Chcą podkreślić urok, czy też osobliwą przyrodę konkretnego miejsca. Podpowiem Wam, jak ustawić sprzęt, by zdjęcia przyrody górskiej przekazywały atmosferę i zastane warunki. Wskażę, jaka jest różnica między robieniem zdjęć a cykaniem fotek. Opowiem także, co przyda się na szlaku, a co będzie zbędnym balastem. Niekiedy targanie ze sobą całego atelier jest zbędne. Momentami też skrajnie niebezpieczne. Dowiesz się, co przyda Ci się w górskiej fotografii. Jak skadrować zdjęcie, czy bawić się głębią ostrości.
Fotografia górska i zdjęcia przyrody — jak zacząć?
W fotografii górskiej, czy przyrodniczej najtrudniej jest zacząć. Miliony przeczytanych poradników, dobrej jakości sprzęt i… co dalej? Wiedzcie, że nie jestem profesjonalistą. Moja przygoda z aparatem rozpoczęła się, gdy zacząłem prowadzić blog, który właśnie przeglądasz. W tym czasie naszła mnie refleksja, że chciałbym przekazać Wam nie tylko urok miejsc.
Ważniejsza jest bowiem ich atmosfera. Chłód zimowych wypraw, czy zbawienne ciepło ogniska pośrodku niczego. I ja popełniałem wiele błędów, nim odkryłem tajniki zdjęć przyrody i gór. Bo z fotografią jest jak z życiem. Człowiek cały czas się uczy, nabiera doświadczeń. I nigdy nie jest mistrzem przez duże M. Wierzę jednak, że mój skromny poradnik pomoże Wam w nauce fotografii górskiej. Wskaże najlepszą drogę, by zatrzymać chwile, którymi warto się dzielić. Zapraszam zatem do lektury!
Subskrybuj
Tylko powiadomienia o nowych górskich przygodach. Zapisz się i bądź na bieżąco. W każdej chwili można się wypisać :-)
Bądź na bieżąco