Wyprawy i trekking – Himalaje
Annapurna Circuit Trekking – dwa tygodnie bez wygód, lecz warte takich kosztów
– Dzień dobry Karolciu 🙂
– Nie będziesz mi mówił, jaki mamy dzień, FOCH! 😀
Trekking z Jiri – alternatywna trasa na Everest – Przewodnik po Himalajach
W zamian na T-shirt zaoferowała zielsko uprawiane we własnym ogródku. I tak oto pozbyłem się niepotrzebnego w sumie ciuszka, a zyskałem (nie płacąc nic ekstra) worek marihuany.
Kim jest Szerpa?
Dla Szerpów Mount Everest nie stanowi już wyzwania. Jeden z przewodników, Szerpa Kami Rita, w latach 1994-2019 wszedł na szczyt Mount Everest przeszło 20 razy, w tym dwukrotnie w przedziale kilku dni
Trekking w samym sercu Himalajów – przez przełęcze, mosty i jeziora Panch Pokhari
Dotarliśmy w końcu do jeziora Panch Pokhari, którego tafla leży na wysokości ok. 4100 m. Cudowne widoki zrekompensowały nam częściowo te niesłychanie uciążliwe godziny. Jak na mój gust, to idealna sceneria dla plenerowych fotografii ślubnych.
Trekking Everest Base Camp i płonące wierzchołki
Wszystkie szczyty wyglądały niesamowicie. Ich wierzchołki płonęły. I nagle wszystko staje się jasne. Widzę wyraźnie potęgę Everestu (8848m) wśród swoich braci słyszę jego wołanie. Wyprawa na Everest Base Camp
Wysokogórska oaza Namche Bazaar
Niczym pełnokrwiści turyści rozkoszowaliśmy się każdą spędzoną tam chwilą. Przy okazji odpoczywaliśmy i leczyliśmy niezbyt groźne kontuzje. Bardzo mile wspominam pobyt w Namche Bazaar i ufam, że idąc pewnego na Dach Świata znów odwiedzę to piękne i jakże świetnie wyposażone miejsce.
Wyprawa na Mera Peak 6476m i wschód słońca, którego nigdy nie zapomnę
Mera Peak w Himalajach to wprawdzie jeden z łatwiejszych sześciotysięczników, ale nawet silnych kozaków z nowoczesnym ekwipunkiem potrafi ona sprowadzić do parteru. Zobacz relację z wyprawy na Mera Peak
7 dni w klasztorze tybetańskim Thupten Choling w Himalajach – w poszukiwaniu oświecenia
Zostaliśmy zaproszeni na zajęcia z medytacji, które odbywały się w gompie. Gompa to specjalne pomieszczenie do słuchania nauk i praktyki medytacyjnych, rodzaj świątyni. Było to dla mnie niesamowite przeżycie, gdyż nigdy wcześniej nie oddawałem się tej formie refleksji. Czy odnajdę tu siebie?
Przełęcz Thorong La na szlaku dookoła Annapurny
W końcu, po kilku godzinach dotarliśmy do przełęczy. Z mojej piersi wyrwało się wówczas gromkie “Hurraaa, udało się!” I zanim zdołałem ten okrzyk powtórzyć, to ujrzałem Karolinę siedzącą przy flagach, jakby zaraz miało jej – jak to mawiają “odciąć prąd”.
Przełęcz Amphu Lapcha i piękne formacje lodowe.
Pomiędzy Mera Peak a Island Peak na wysokości ponad 5800 m rozciąga się zlodowaciała przełęcz Amphu Lapchasa. Umożliwia ona opuszczenie dość odizolowanej, dzikiej doliny Honku i zapewnia piękne widoki na kilka okolicznych szczytów.
Wyprawa w Himalaje jest marzeniem wielu osób. Najwyższy łańcuch górski pozostaje do dziś największym wyzwaniem dla wszelkiej maści wspinaczy. To raj dla wszystkich, którzy chcą udowodnić sobie i światu, że wszystko jest możliwe. Wbrew pozorom trekking i wspinaczka w Himalajach jest dostępna dla wszystkich. Głównie dla tych, którzy chcą być dumni z własnych osiągnięć. Także tych, którzy przez całe życie mają podwyższony poziom adrenaliny we krwi.
Himalaje to najwyższe i zarazem najmłodsze góry na świecie. Dla niektórych są mistyczne. Miejscami bardzo skomercjalizowane, wciąż jednak działające na wyobraźnie. Mają moc przemieniania cielesnych dusz w bardziej uduchowione i zwykłych wspinaczy w himalaistów. Ponadto pozwalają zmarkotniałym Polakom zmienić się w dumnych obywateli. A to głównie za sprawą osiągnięć Jerzego Kukuczki i jego następców. Korona Himalajów to 14 ośmiotysięczników. Jako pierwszy zdobył ją do 1986 roku Reinhold Messner. Jerzy Kukuczka był następny. Tego osiągnięcia dokonał niecały rok później.
Wywodząca się z sanskrytu nazwa oznacza zima-śnieg (hima) oraz leżąca-siedziba (alaya). Himalaje urosły do rangi symbolu. Często mówi się o himalajach hipokryzji lub absurdu. To trzecie pod względem objętości skupisko lodu i śniegu na świecie.
Najłatwiejszy (ponoć) spośród ośmiotysięczników jest Mount Everest – 8848 m n.p.m. Szczyt nazwany tak został na cześć walijskiego geodety i kartografa, sir George’a Everesta. Mimo wielu wypraw poprzedzających zdobycie najwyższego szczytu na Ziemi pierwszy taki wyczyn udał się dopiero w 1953 roku. Do dziś nie ustalono, kto z tandemu Tenzing Norgay i Sir Edmund Hillary jako pierwszy stanął na “dachu świata”. Wspinając się tam, nie popełnię ich błędu. Udokumentuję, która z moich kończyn pierwsza zdobędzie najwyższy szczyt naszej planety.
Trekking w Himalajach — zmęczenie to cena przygody życia
Przed rokiem 2019 moje himalajskie sukcesy ograniczały się do zdobycia Island Peak, Mera Peak. To także trekking w Himalajach wokół Annapurny oraz… umycie słonia. Na łamach mojego blogu o trekkingu i wspinaczce w Himalajach (między innymi) przeczytacie o niesamowitych przygodach, które pozostają w pamięci do końca życia. Mimo dużej komercjalizacji regionu udało nam się poznać smak życia mieszkańców Nepalu. To wyjątkowo gościnni ludzie.
Trekking w Himalajach ma swoją cenę. Przede wszystkim cenę zmęczenia i zużycia organizmu. Choć nasza wyprawa trekkingowa w Himalajach oscylowała w okolicach 4 tys. m n.p.m., okazało się, że organizmy zaczęły wysiadać. Choroba wysokościowa to nie przelewki. Chyba pierwszy raz w życiu poczułem tak ogromne zmęczenie. Pierwszy raz miałem ochotę rzucić to wszystko i wracać do domu. Jednak wsparcie współtowarzyszy to podstawa. Zresztą poczytajcie sami.
Wspinaczka w Himalajach — panorama i widoki życia
To kolejny z moich wpisów o Himalajach na kartach tego blogu. Dowiecie się z niego jakim popularniejszym słowem witaliśmy wschód słońca. Poczytajcie i pooglądajcie zdjęcia z naszej polskiej wyprawy w Himalaje. Zdaję sobie sprawę, że fotografie nie oddają w pełni tego, cośmy tam zobaczyli. Liczę jednak, że zachęcą one śmiałków do przeżycia własnej przygody.
Wyprawa i trekking w Himalajach — przygotowanie do przygody życia
Z innych moich wpisów dowiecie się jaka cena wyprawy w Himalaje. I nie chodzi tu tylko o koszt materialny. To wiele przygotowań, dzięki którym z wyprawy wrócicie cali i zdrowi. Poczytajcie co zabrać na trekking w Himalajach, zwłaszcza jeśli jedziecie tam na własną rękę. Dowiecie się, gdzie warto jechać i którymi szlakami bezpiecznie dostaniecie się do celu wyprawy. To ważne, bo służby ratunkowe nie działają tam jak polski TOPR. Nim ktokolwiek zorientuje się, że potrzebujecie pomocy, możecie stać się spuchniętą i zamarznięta postacią. Niczym zombie z dziecięcych kreskówek.
Poczytajcie, kiedy najlepiej jechać na trekking w Himalaje, a także jakie zabrać buty, plecaki i śpiwory. Przygotujcie się, najlepiej jak potraficie. Tam, na górze, nikogo nie obchodzi, że część wyposażenia została w bazie. Lub, co gorsze, w domu.
Śmiałków zachęcam. Tam wspinaczka górska nabiera zupełnie innego znaczenia. Koszt trekkingu w Himalajach nie jest mały. Warto jednak wydać każdego dolara na tę przygodę. A o tym, jak pozyskać fundusze na górskie wyprawy dowiecie się tutaj. Powodzenia. I do zobaczenia na szlaku!
Subskrybuj
Tylko powiadomienia o nowych górskich przygodach. Zapisz się i bądź na bieżąco. W każdej chwili można się wypisać :-)
Bądź na bieżąco