Kursy | Przygotowanie w góry| Choroba wysokościowa | Aklimatyzacja
Jedna lina w góry, a druga w skały. Jak wybrać odpowiednią? Wyjaśniam dlaczego
Doszedłem do wniosku, że kupię dwie liny i bedę je stosował adewatnie do warunków pogodowych i terenu, w który się udam. Mój wybór padł na prawilną linę pojedynczą (Tendon Master TeFix Complete Shield 9,7 mm) oraz połówkową Beal Cobra II Unicore Golden Dry 8,6mm 2x60m.
Jak zdobyć Matterhorn od Hornli – czyli statystyki z wczoraj i perspektywy na dziś
Niechaj nie zwiedzie Was ich tempo i widok przypominający prowadzenie klienta jak pieska na smyczy. Otóż ci przewodnicy niemal przez cały czas ciągną ich i asekurują. Suma sumarum doprawdy trudno za nimi nadążyć.
Co każdy wspinacz powinien wiedzieć o odpadaniu od ściany. Lepszy lot z wysoka czy z niska?
Z jakiego pułapu odpadnięcie od ściany jest groźniejsze: z wysokiego (dajmy na to 12-metrowego) czy z niskiego (np. 2 metrów)?
Fizyka podróży…górskich (do kosmicznych na razie mi daleko 😉
WYBITNOŚCIĄ SZCZYTU nazwiemy jego wysokość względną nad przylegającą do niego kluczową przełęczą. I dlatego też listę najwybitniejszych szczytów Polski otwierają Śnieżka, Babia Góra i Śnieżnik, zaś jeśli chodzi o Tatry to w tej kategorii palma pierwszeństwa należy się Kominiarskiemu Wierchowi.
Paralotnią w piękny lot…nad górami pełnymi grot. Połknąłem bakcyla. Paralotniarstwo moją nową pasją!
Wykoncypowałem sobie, że przecież z górskich szczytów można przecież zlatywać, a nie tylko zjeżdzać NA JEDNEJ LINIE. Marzy mi się połączenie dalekich trekkingów oraz paralotni, a jeśli okoliczności na to pozwolą, to pragnąłbym wyspecjalizować się w cross country.
Jakie buty wspinaczkowe: Miura czy Katana? Trudny wybór dla wspinacza
Dość długo szukałem odpowiednich dla siebie. Byle jakich nie ma co kupować, a koszt tych przyzwoitszych wynosi co najmniej 400 zł. Niestety taka kwota to piechotą nie chodzi 😀
Old Schoolowy trening wspinaczkowy – mistrza Kurtyki
Współczynnik korby do torby – to jest to, o co walczyli adepci takiego treningu. Aby móc wyciągnąć jak najwięcej siły (korby) z masy (torby).
Bivibag i Jet Boil – przydatne gadżety dla podróżników, którym natura nie zapewnia all inclusive
Bivibag to taki jednoosobowy, wodoodporny i pozbawiony pałąków worek zastępujący namiot. Wślizgujemy się do niego ze śpiworem i karimatą – a potem już możemy chrapać do woli.
Kurs Taternicki – czy warto wydać hajs?
Zbyt wiele już upłynęło wody w Wiśle, odkąd nasi praprzodkowie przestali się huśtać na zawieszonych pomiędzy gałęziami lianach. Na nowo tego trzeba się uczyć, a wspinaczka jako taka to również zbiór reguł, pojęć i instrukcji, których po prostu trzeba przestrzegać.
Drytooling, drajtuling i drajtule. Zimą, na sucho i z ostrymi krawędziami. Dziabanie czas zacząć!
Stopniowo, choć nie bez pomruków niezadowolenia środowisko łojantów uznało, że należy porzucić ostrogi przypinane do butów wspinaczkowych oraz zaprzestać stosowania pętli nadgarstkowych.
Nierówna powierzchnia naszej planety sprawia, że w niemal każdym państwie czy regionie świata są mniejsze lub większe wypukłości terenu. A gdzie góry, tam i ludzie, którzy chcą i potrafią się na nie wspinać. Im trudniejsze wzgórze, tym więcej sprzętu trzeba i bardziej profesjonalny on być musi. Prócz dobrej kondycji, odporności psychicznej i silnej motywacji do osiągania szczytów niezbędna jest wiedza. A ta ostatnia kryje się w ludziach lub… w poradniku!
Taboret czy choćby nawet najlżejsza drabina nie przydadzą się podczas trekkingu lub wspinaczki – o wiele bardziej użyteczne są porady praktyczne, a w szczególności podpowiedzi z ust osób bardzo doświadczonych lub/i lokalnych przewodników. To nierzadko wiedza ekspercka pochodząca od kogoś, kto “zjadł zęby” na tym, co dla nas może stanowić pierwsze poważne wyzwanie. I warto zasięgnąć rady specjalisty, by na własnej skórze nie powtarzać czyichś błędów popełnionych w górach. Są bowiem takie pomyłki (ja też kilka popełniłem, ot chociażby w drodze na Elbrus, gdy nie miałem odpowiednich zapasów żywności i ubrania), które skutkują chwilową utratą zdrowia lub długotrwałym uszczerbkiem.
Poradnik jest OK! 🙂
Bądź na bieżąco
Subskrybuj
Tylko powiadomienia o nowych górskich przygodach. Zapisz się i bądź na bieżąco. W każdej chwili można się wypisać :-)
Bądź na bieżąco