Bądź na bieżąco
Newsletter

Tylko powiadomienia o nowych przygodach. Zapisz się i bądź na bieżąco. W każdej chwili można się wypisać :-)

Poradnik górski

Kursy | Przygotowanie w góry| Choroba wysokościowa | Aklimatyzacja

Poradnik

Fizyka podróży…górskich (do kosmicznych na razie mi daleko 😉 

WYBITNOŚCIĄ SZCZYTU nazwiemy jego wysokość względną nad przylegającą do niego kluczową przełęczą. I dlatego też listę najwybitniejszych szczytów Polski otwierają Śnieżka, Babia Góra i Śnieżnik, zaś jeśli chodzi o Tatry to w tej kategorii palma pierwszeństwa należy się Kominiarskiemu Wierchowi.

Poradnik

Kurs Taternicki – czy warto wydać hajs? 

Zbyt wiele już upłynęło wody w Wiśle, odkąd nasi praprzodkowie przestali się huśtać na zawieszonych pomiędzy gałęziami lianach. Na nowo tego trzeba się uczyć, a wspinaczka jako taka to również zbiór reguł, pojęć i instrukcji, których po prostu trzeba przestrzegać.

Poradnik

#Zostanwdomu, czyli o podróżowaniu w czasach zarazy 

szystkie ręce (dokładnie umyte) na pokład i walczmy dzielnie dalej, starając się przepędzić owego niewidzialnego wroga. Zróbmy wszystko co w naszej mocy, aby zatrzymać jego podróż, która przecież nie ma tak przyjaznego charakteru jak NASZE PODRÓŻE, nie tylko zresztą te wysokogórskie.

Poradnik

Porady, jak odpowiednio ubrać się w góry! 

Zamknijcie oczy na chwilę i wyobraźcie sobie: delikatną w dotyku, o właściwościach bakteriobójczych, zawierającą samooczyszczające łuski (dzięki czemu nie trzeba jej często prać), trzymającą ciepło podczas chłodu i oddającą je w upale…te rewelacyjne cechy ma wełna z merynosów.

WIĘCEJ PRZYGÓD

Nierówna powierzchnia naszej planety sprawia, że w niemal każdym państwie czy regionie świata są mniejsze lub większe wypukłości terenu. A gdzie góry, tam i ludzie, którzy chcą i potrafią się na nie wspinać. Im trudniejsze wzgórze, tym więcej sprzętu trzeba i bardziej profesjonalny on być musi. Prócz dobrej kondycji, odporności psychicznej i silnej motywacji do osiągania szczytów niezbędna jest wiedza. A ta ostatnia kryje się w ludziach lub… w poradniku!

Taboret czy choćby nawet najlżejsza drabina nie przydadzą się podczas trekkingu lub wspinaczki – o wiele bardziej użyteczne są porady praktyczne, a w szczególności podpowiedzi z ust osób bardzo doświadczonych lub/i lokalnych przewodników. To nierzadko wiedza ekspercka pochodząca od kogoś, kto “zjadł zęby” na tym, co dla nas może stanowić pierwsze poważne wyzwanie. I warto zasięgnąć rady specjalisty, by na własnej skórze nie powtarzać czyichś błędów popełnionych w górach. Są bowiem takie pomyłki (ja też kilka popełniłem, ot chociażby w drodze na Elbrus, gdy nie miałem odpowiednich zapasów żywności i ubrania), które skutkują chwilową utratą zdrowia lub długotrwałym uszczerbkiem.

Poradnik jest OK! 🙂

WordPress Theme built by Shufflehound. Blog tworzony z sercem by Pawel Kowalski. Wszelkie prawa zastrzeżone.