Kursy | Przygotowanie w góry| Choroba wysokościowa | Aklimatyzacja
Złe nawyki są gorsze niż wnyki. Ja się ich pozbędę i lepszym człekiem będę!
Na leżenie plackiem i wysypianie się nadejdzie kiedyś pora, gdy faktem stanie się myśl o godzinach wyrażona łacińskim zwrotem: vulnerent omnes, ultima necat („wszystkie ranią, ostatnia zabija”).
Gdzie wolno z psem? Górskie parki narodowe a psia turystyka
I tu wyskakuje ZONK! Bowiem dla ludzi – wszystko, zaś dla kundli, mieszańców i rasowców – „marne ochłapy”!
Wspinaczka w lodzie: sprzęt, technika i lodospady
Ponoć dwa najczęstsze błędy popełniane przez łojantów to: zbyt mocne, wielokrotne kopnięcia oraz trzymanie pięt za wysoko. Gniewne, zamaszyste kopniaki nie dość męczą, to jeszcze mogą osłabić lód, na którym stoisz
Jak obudzić w sobie pasję?
Kolejny krok jest w mojej opinii najtrudniejszy. Nazywam go zwątpieniem. Kiedy robi się trudno, nie wolno Ci wówczas ot tak rezygnować, musisz znaleźć w sobie wolę do kontynuacji lub przemyśleć wszystkie za i przeciw.
Drytooling na Zakrzówku – przygotowanie do sezonu zimowego w Tatrach
Zakrzówek nie bez kozery nazywany bywa „polską Chorwacją”. Ilekroć pomyślę o nim jako o miejscu przygotowań do zimowego sezonu w Tatrach, to jaram się jak głodny osesek na widok matczynej piersi.
Wspinaczka SOLO – od Free solo do asekuracji
O ile wspinanie się solo, przy użyciu opisanych technik oraz ekwipunku, mogę polecić co bardziej sprawnym i zaawansowanym łojantom, o tyle egzystowania solo na dłuższą metę już nie
Jak wezwać pomoc w Tatrach?
Kiedy widzicie helikopter, a potrzebujecie pomocy, ustawcie się frontem do niego i podnieście obie ręce w górę (na kształt litery „Y”). Jeśli nie, to rozłóżcie ręce na boki tak, by utworzyły jedną linię.
Bezpieczeństwo w górach. Jak reagować podczas niebezpiecznych sytuacji? Poradnik
Chociaż Tatry to niewątpliwie piękne miejsce, to wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile zagrożeń może w nich czyhać na turystę.
Burza w górach – co robić i gdzie sprawdzać pogodę
Jedziesz w góry? Sprawdź prognozę pogody. Burze nie są niezapowiedzianym gościem, który wpada w najmniej spodziewanym momencie. Z dużą dokładnością i sporym wyprzedzeniem jesteśmy w stanie określić, czy w danym miejscu będzie burzowe zagrożenie, czy nie. Oczywiście im bliżej samej wyprawy, tym pewniejsze będą prognozy….
Trekking poza szlakiem w Tatrach
Wśród moich znajomych Tatromaniaków coraz częściej słyszę głosy mówiące o zwyczajnym znudzeniu konwencjonalnymi szlakami, które często są przeludnione. Zobacz, jakie są wymogi, żeby chodzić POZA SZLAKIEM
Nierówna powierzchnia naszej planety sprawia, że w niemal każdym państwie czy regionie świata są mniejsze lub większe wypukłości terenu. A gdzie góry, tam i ludzie, którzy chcą i potrafią się na nie wspinać. Im trudniejsze wzgórze, tym więcej sprzętu trzeba i bardziej profesjonalny on być musi. Prócz dobrej kondycji, odporności psychicznej i silnej motywacji do osiągania szczytów niezbędna jest wiedza. A ta ostatnia kryje się w ludziach lub… w poradniku!
Taboret czy choćby nawet najlżejsza drabina nie przydadzą się podczas trekkingu lub wspinaczki – o wiele bardziej użyteczne są porady praktyczne, a w szczególności podpowiedzi z ust osób bardzo doświadczonych lub/i lokalnych przewodników. To nierzadko wiedza ekspercka pochodząca od kogoś, kto “zjadł zęby” na tym, co dla nas może stanowić pierwsze poważne wyzwanie. I warto zasięgnąć rady specjalisty, by na własnej skórze nie powtarzać czyichś błędów popełnionych w górach. Są bowiem takie pomyłki (ja też kilka popełniłem, ot chociażby w drodze na Elbrus, gdy nie miałem odpowiednich zapasów żywności i ubrania), które skutkują chwilową utratą zdrowia lub długotrwałym uszczerbkiem.
Poradnik jest OK! 🙂
Subskrybuj
Tylko powiadomienia o nowych górskich przygodach. Zapisz się i bądź na bieżąco. W każdej chwili można się wypisać :-)
Bądź na bieżąco