Bądź na bieżąco
Newsletter

Tylko powiadomienia o nowych przygodach. Zapisz się i bądź na bieżąco. W każdej chwili można się wypisać :-)

Poradnik górski

Kursy | Przygotowanie w góry| Choroba wysokościowa | Aklimatyzacja

Poradnik

Jak wezwać pomoc w Tatrach? 

Kiedy widzicie helikopter, a potrzebujecie pomocy, ustawcie się frontem do niego i podnieście obie ręce w górę (na kształt litery „Y”). Jeśli nie, to rozłóżcie ręce na boki tak, by utworzyły jedną linię.

Poradnik

Burza w górach – co robić i gdzie sprawdzać pogodę 

Jedziesz w góry? Sprawdź prognozę pogody. Burze nie są niezapowiedzianym gościem, który wpada w najmniej spodziewanym momencie. Z dużą dokładnością i sporym wyprzedzeniem jesteśmy w stanie określić, czy w danym miejscu będzie burzowe zagrożenie, czy nie. Oczywiście im bliżej samej wyprawy, tym pewniejsze będą prognozy….

Poradnik

Trekking poza szlakiem w Tatrach 

Wśród moich znajomych Tatromaniaków coraz częściej słyszę głosy mówiące o zwyczajnym znudzeniu konwencjonalnymi szlakami, które często są przeludnione. Zobacz, jakie są wymogi, żeby chodzić POZA SZLAKIEM

Poradnik

Jak bezpiecznie biwakować w polskich lasach? 

Od 1 maja 2021 wreszcie możemy wszyscy legalnie rozłożyć się z namiotami, hamakami, tarpami, bivibagami i każdym innym sprzętem, który mamy (nocowanie pod gwiazdami również jest możliwe) w wybranych przez Lasy Państwowe miejscówkach

WIĘCEJ PRZYGÓD

Nierówna powierzchnia naszej planety sprawia, że w niemal każdym państwie czy regionie świata są mniejsze lub większe wypukłości terenu. A gdzie góry, tam i ludzie, którzy chcą i potrafią się na nie wspinać. Im trudniejsze wzgórze, tym więcej sprzętu trzeba i bardziej profesjonalny on być musi. Prócz dobrej kondycji, odporności psychicznej i silnej motywacji do osiągania szczytów niezbędna jest wiedza. A ta ostatnia kryje się w ludziach lub… w poradniku!

Taboret czy choćby nawet najlżejsza drabina nie przydadzą się podczas trekkingu lub wspinaczki – o wiele bardziej użyteczne są porady praktyczne, a w szczególności podpowiedzi z ust osób bardzo doświadczonych lub/i lokalnych przewodników. To nierzadko wiedza ekspercka pochodząca od kogoś, kto “zjadł zęby” na tym, co dla nas może stanowić pierwsze poważne wyzwanie. I warto zasięgnąć rady specjalisty, by na własnej skórze nie powtarzać czyichś błędów popełnionych w górach. Są bowiem takie pomyłki (ja też kilka popełniłem, ot chociażby w drodze na Elbrus, gdy nie miałem odpowiednich zapasów żywności i ubrania), które skutkują chwilową utratą zdrowia lub długotrwałym uszczerbkiem.

Poradnik jest OK! 🙂

Blog tworzony z sercem by Pawel Kowalski. Wszelkie prawa zastrzeżone.