Regulacje dotyczące spania na glebie w schroniskach tatrzańskich zostały ustalone dawno temu, w czasach gdy Tatry rokrocznie odwiedzały tyle osób, ile teraz przyjeżdża w jeden weekend. Zarządcy schronisk, choć muszą przestrzegać tych przepisów, nie są ich twórcami ani pełnymi gwarantami. Tereny schronisk należą do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK).

Właściciele schronisk muszą spełnić wiele wymogów i przepisów, których nieprzestrzeganie grozi sankcjami, takimi jak przepisy przeciwpożarowe, utrzymanie drożnych dróg ewakuacyjnych i odpowiednia ilość sprzętu w stosunku do liczby nocujących osób.

Dlatego krytyka zarządców schronisk za odmowę udzielenia noclegu na glebie może być niesprawiedliwa, ponieważ są oni również zobowiązani do przestrzegania wymogów bezpieczeństwa.

“Gleba Turystyczna”

W ostatnich latach, wraz z gwałtownym wzrostem liczby turystów w Tatrach, zarządcy schronisk zaczęli elastyczniej podchodzić do zasad dotyczących spania na glebie, niezależnie od warunków pogodowych. Powstała więc tzw. “gleba turystyczna“, która nie podlega żadnym formalnym regulacjom i zależy wyłącznie od decyzji zarządców. W niektórych schroniskach można spać na glebie, podczas gdy w innych jest to niemożliwe.

Nie jeden raz czekałem na ulokowanie się pod stołem w schronisku w Dolinie 5 Stawów Polskich.

Być może i Ty niejednokrotnie czatowałeś blisko miejsca z nadzieją na rozłożenie karimaty 🙂

Przy czym najwygodniej mi było w Dolinie Roztoki ze względu na podrzegwaną podłogę – polecam wszystkim.

Natomiast o położeniu się na glebie w Murowańcu, nie było już mowy, a nawet byłem wyproszony na dół do Kuźnic po męczącej akcji ratunkowej, w której się znalazł mój kolega. On mógł zostać, ale ja musiałem znaleźć sobie nocleg w Zakopanem. Czy mam im to za złe? NIE!

Czy schroniska górskie to hotele?

Zdarzyło się Wam powiedzieć, że Murowaniec to nie schronisko, tylko hotel?

Decyzja zarządców o akceptowaniu spania na glebie może wiązać się z ryzykiem naruszenia przepisów przeciwpożarowych, co niesie za sobą poważne konsekwencje w przypadku pożaru.

Schroniska nie chcą brać na siebie niepotrzebnego ryzyka.

W obliczu dostępu do GPS i prognoz pogody, w niektórych schroniskach przyjmuje się, że pogodny wieczór bez ekstremalnych warunków atmosferycznych nie jest sytuacją awaryjną, która uzasadniałaby udzielenie noclegu na glebie. Dlatego wypraszają na dół.

Należy jednak pamiętać, że zarządcy schronisk także dbają o komfort wszystkich nocujących, którzy wybierają tradycyjne pokoje.

Wiele schronisk doświadcza również trudności związanych z nieodpowiednim zachowaniem nocujących, którzy coraz częściej traktują je jako miejsce do imprezowania, co może prowadzić do hałasu i braku porządku.

W związku z powyższym, kwestia spania na glebie w tatrzańskich schroniskach nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, a zarządcy nie zawsze są jedynymi winnymi tej sytuacji.

Spanie na Taborze

W mojej ocenie rozwiązaniem problemy byłoby zwiększenie bazy noclegowej takiej jak Tabor na Szałasiskach.

Mało kto o tym wie, ale w Tatrach dostępne są też specjalne obozy dla taterników. Umiejscowione są one na dwóch polanach – Rogoźniczańskiej i Szałasiska (tuż przed Morskim Okiem), a dostęp mają do nich członkowie Polskiego Związku Alpinizmu, UIAA, a także wspinacze niezrzeszeni.

Na miejscu znajdziecie 3-os. namioty rozbite na drewnianych platformach i ogólnodostępną kuchnię zwaną “Relaksem”. Potocznie takie miejscówki nazywa się taborami i konieczne jest dokonanie w nich rezerwacji i opłacenie jej. Tutejsza niepodrabialna atmosfera, jak to zwykle bywa w takich miejscach, dopisuje przy każdej pogodzie i o niemal każdej porze doby ?

Latem przecież taka infrasktuktora noclegowa mogłaby być rozszerzana dla wciąż rosnącnej liczby Tatromaniaków, a przed zimą demontowana. Dajcie znać, co myślicie o takim pomyśle!

Rezerwacje Tatrzańskie schroniska:

A jak już jesteśmy przy temacie schrosnik to poniżej numery telefonów w celu rezerwacji

Morskie oko: 602 260 757, Można pisać SMS’y, bardzo miła Pani

Chochołowska 18 207 05 10

Ornak 18 207 05 20 lub kom. 695 530 813

Murowaniec 18 201 26 33

Pięciu Stawów Polskich 781 055 555

A jeżeli w Murowańcu nie będzie miejsca to spróujcie w Betlejemce (przez stronę internetową)

a jeżeli Moko będzie pełne to spróbujcie na Taborze (przez stronę internetową)

Głosy gości / Wystaw ocenę
[Razem: 1 Średnia ocena: 5]