Bądź na bieżąco
Newsletter

Tylko powiadomienia o nowych przygodach. Zapisz się i bądź na bieżąco. W każdej chwili można się wypisać :-)

Wyprawy i trekking w Himalajach

Wyprawy i trekking – Himalaje

Himalaje

Kim jest Szerpa? 

Dla Szerpów Mount Everest nie stanowi już wyzwania. Jeden z przewodników, Szerpa Kami Rita, w latach 1994-2019 wszedł na szczyt Mount Everest przeszło 20 razy, w tym dwukrotnie w przedziale kilku dni
Himalaje

Wysokogórska oaza Namche Bazaar 

Niczym pełnokrwiści turyści rozkoszowaliśmy się każdą spędzoną tam chwilą. Przy okazji odpoczywaliśmy i leczyliśmy niezbyt groźne kontuzje. Bardzo mile wspominam pobyt w Namche Bazaar i ufam, że idąc pewnego na Dach Świata znów odwiedzę to piękne i jakże świetnie wyposażone miejsce.
Himalaje

Przełęcz Thorong La na szlaku dookoła Annapurny 

W końcu, po kilku godzinach dotarliśmy do przełęczy. Z mojej piersi wyrwało się wówczas gromkie "Hurraaa, udało się!" I zanim zdołałem ten okrzyk powtórzyć, to ujrzałem Karolinę siedzącą przy flagach, jakby zaraz miało jej - jak to mawiają "odciąć prąd".
Himalaje

Przełęcz Amphu Lapcha i piękne formacje lodowe. 

Pomiędzy Mera Peak a Island Peak na wysokości ponad 5800 m rozciąga się zlodowaciała przełęcz Amphu Lapchasa. Umożliwia ona opuszczenie dość odizolowanej, dzikiej doliny Honku i zapewnia piękne widoki na kilka okolicznych szczytów.
WIĘCEJ PRZYGÓD

Wyprawa w Himalaje jest marzeniem wielu osób. Najwyższy łańcuch górski pozostaje do dziś największym wyzwaniem dla wszelkiej maści wspinaczy. To raj dla wszystkich, którzy chcą udowodnić sobie i światu, że wszystko jest możliwe. Wbrew pozorom trekking i wspinaczka w Himalajach jest dostępna dla wszystkich. Głównie dla tych, którzy chcą być dumni z własnych osiągnięć. Także tych, którzy przez całe życie mają podwyższony poziom adrenaliny we krwi.

Himalaje to najwyższe i zarazem najmłodsze góry na świecie. Dla niektórych są mistyczne. Miejscami bardzo skomercjalizowane, wciąż jednak działające na wyobraźnie. Mają moc przemieniania cielesnych dusz w bardziej uduchowione i zwykłych wspinaczy w himalaistów. Ponadto pozwalają zmarkotniałym Polakom zmienić się w dumnych obywateli. A to głównie za sprawą osiągnięć Jerzego Kukuczki i jego następców. Korona Himalajów to 14 ośmiotysięczników. Jako pierwszy zdobył ją do 1986 roku Reinhold Messner. Jerzy Kukuczka był następny. Tego osiągnięcia dokonał niecały rok później.

Wywodząca się z sanskrytu nazwa oznacza zima-śnieg (hima) oraz leżąca-siedziba (alaya). Himalaje urosły do rangi symbolu. Często mówi się o himalajach hipokryzji lub absurdu. To trzecie pod względem objętości skupisko lodu i śniegu na świecie.

Najłatwiejszy (ponoć) spośród ośmiotysięczników jest Mount Everest – 8848 m n.p.m. Szczyt nazwany tak został na cześć walijskiego geodety i kartografa, sir George’a Everesta. Mimo wielu wypraw poprzedzających zdobycie najwyższego szczytu na Ziemi pierwszy taki wyczyn udał się dopiero w 1953 roku. Do dziś nie ustalono, kto z tandemu Tenzing Norgay i Sir Edmund Hillary jako pierwszy stanął na “dachu świata”. Wspinając się tam, nie popełnię ich błędu. Udokumentuję, która z moich kończyn pierwsza zdobędzie najwyższy szczyt naszej planety.

Trekking w Himalajach — zmęczenie to cena przygody życia

Przed rokiem 2019 moje himalajskie sukcesy ograniczały się do zdobycia Island Peak, Mera Peak. To także trekking w Himalajach wokół Annapurny oraz… umycie słonia. Na łamach mojego blogu o trekkingu i wspinaczce w Himalajach (między innymi) przeczytacie o niesamowitych przygodach, które pozostają w pamięci do końca życia. Mimo dużej komercjalizacji regionu udało nam się poznać smak życia mieszkańców Nepalu. To wyjątkowo gościnni ludzie.

Trekking w Himalajach ma swoją cenę. Przede wszystkim cenę zmęczenia i zużycia organizmu. Choć nasza wyprawa trekkingowa w Himalajach oscylowała w okolicach 4 tys. m n.p.m., okazało się, że organizmy zaczęły wysiadać. Choroba wysokościowa to nie przelewki. Chyba pierwszy raz w życiu poczułem tak ogromne zmęczenie. Pierwszy raz miałem ochotę rzucić to wszystko i wracać do domu. Jednak wsparcie współtowarzyszy to podstawa. Zresztą poczytajcie sami.

Wspinaczka w Himalajach — panorama i widoki życia

To kolejny z moich wpisów o Himalajach na kartach tego blogu. Dowiecie się z niego jakim popularniejszym słowem witaliśmy wschód słońca. Poczytajcie i pooglądajcie zdjęcia z naszej polskiej wyprawy w Himalaje. Zdaję sobie sprawę, że fotografie nie oddają w pełni tego, cośmy tam zobaczyli. Liczę jednak, że zachęcą one śmiałków do przeżycia własnej przygody.

Wyprawa i trekking w Himalajach — przygotowanie do przygody życia

Z innych moich wpisów dowiecie się jaka cena wyprawy w Himalaje. I nie chodzi tu tylko o koszt materialny. To wiele przygotowań, dzięki którym z wyprawy wrócicie cali i zdrowi. Poczytajcie co zabrać na trekking w Himalajach, zwłaszcza jeśli jedziecie tam na własną rękę. Dowiecie się, gdzie warto jechać i którymi szlakami bezpiecznie dostaniecie się do celu wyprawy. To ważne, bo służby ratunkowe nie działają tam jak polski TOPR. Nim ktokolwiek zorientuje się, że potrzebujecie pomocy, możecie stać się spuchniętą i zamarznięta postacią. Niczym zombie z dziecięcych kreskówek.

Poczytajcie, kiedy najlepiej jechać na trekking w Himalaje, a także jakie zabrać buty, plecaki i śpiwory. Przygotujcie się, najlepiej jak potraficie. Tam, na górze, nikogo nie obchodzi, że część wyposażenia została w bazie. Lub, co gorsze, w domu.

Śmiałków zachęcam. Tam wspinaczka górska nabiera zupełnie innego znaczenia. Koszt trekkingu w Himalajach nie jest mały. Warto jednak wydać każdego dolara na tę przygodę. A o tym, jak pozyskać fundusze na górskie wyprawy dowiecie się tutaj. Powodzenia. I do zobaczenia na szlaku!

Blog tworzony z sercem by Pawel Kowalski. Wszelkie prawa zastrzeżone.