Alpy – wycieczka i wyprawy w najwyższe ich szczyty
Przyroda zachwyca, czterotysięczniki rzucają wyzwanie, a świetna baza turystyczna zapewnia komfort:
Trekking na Zugspitze i niedokonana Jubileuszowa grań
Matterhorn – na grani Hornli
Nieudany atak na Castora i Polluxa. Opis drogi do Quintino Sella i piękna panorama Alp. Dzień 7-9
Czterotysięczniki Monte Rosa i trochę o jedzeniu. Dzień 3-6
Coraz wyżej do schroniska Mantova. Alpy włoskie w pełnej krasie. Dzień 2
Monte Rosa od strony włoskiej – informacje praktyczne: schroniska, biwakowanie i koszty życia. Dzień 1
Masyw Monte Rosa w bliskim perfekcji obiektywie. Istny “pocztówkowy szał”
Wyprawa na Grossglockner – “Wielki dzwonnik” to najwyższy szczyt w Austrii
Mont Blanc po wyprawie skończonej…zdania niedokończone
Wyprawa na Triglav – trójgłowy król Słowenii
Alpejski łańcuch górski liczy 1200 km, a powierzchnia przekracza 200 tys. km kw. 2/3 terytorium naszego kraju można uznać by za obszary alpejskie. Wierzcie mi – powodów do przeżywania cudownych wrażeń jest tam aż nadto.
Matterhorn (moje marzenie, już spełnione), Grossglockner (Wielki Dzwonnik dmuchał w nas już), czy Mont Blanc (z jednym śpiworem na dwóch) to najwyższe i najbardziej znane szczyty Alp. Jeśli jednak nie jesteś fanem kilkudniowej wspinaczki, to zwróć się ku Alpom Julijskim. Asekurowany lonżą podpiętą do stalowej liny, możesz powtórzyć mój wyczyn i mieć radość z wejścia na Triglav. Ewentualnie, na wyprawy w Alpy dla początkujących polecam szczyt o nazwie Mala Mojstrovka. O ile nie przestraszą Cię owce – nie zawsze łagodne jak baranki.
Językoznawcy nie są pewni, co do źródłosłowu Alp. Tropy wiodą ku celtyckiemu wyrazowi „alb” (oznaczającego „wysokość”) lub łac. słowa „albus” (biały). Tak czy owak, Alpy są i białe i wysokie. Godne wielokrotnych wizyt nie tylko przez miłośników białego szaleństwa.
Pasmo górskie rozciąga się w swej wielkości przez 8 państw alpejskich. Są to:
- Austria;
- Francja;
- Liechtenstein;
- Monako;
- Niemcy;
- Słowenia;
- Szwajcaria;
- Włochy.
Wycieczka w Alpy włoskie — pokonane szlaki, niezapomniane przygody
Włoska część Alp kojarzona jest głównie ze śniegiem i szusowaniem po stokach. Tutaj też znajduje się 8 szczytów, których wysokość przekracza 4ooo m n.p.m. Włoskie Alpy to przede wszystkim takie szczyty jak Mont Blanc de Courmayeur (4748 m n.p.m.). To znajdujący się w północno-zachodnich Włoszech jeden z wierzchołków Mont Blanc.
Innym godnym polecenia jest najwyższy masyw górskich we włoskich Dolomitach o wdzięcznej nazwie Marmolada. Jego nazwa powzięta została od błyszczącego wyglądu. To zasługa lodowca, który wyróżnia masyw na tle Dolomitów. Najwyższym szczytem grani jest Punta Penia (3343 m n.p.m.). Poczytaj o innych moich wyprawach we włoskie Alpy.
Mont Blanc — wyprawa na dach Europy
To z pewnością marzenie niejednego tu czytelnika. Moim kiedyś też było. Jeśli się czegoś bardzo chce, to prędzej czy później staje się naprzeciw wyzwaniu. Tak było i tutaj. Mont Blanc było dla mnie wyzwaniem. Człowiek marzył i na marzeniach poprzestawał. Któregoś dnia odbieram telefon i… Życie zmienia się o 180 stopni. Właśnie zapadła decyzja. Zdobędę Mont Blanc. To była fantastyczna przygoda, o której więcej można tutaj przeczytać.
Mont Blanc to specyficzny szczyt alpejski. Jego wysokość jest przyjęta na 4808 m n.p.m. Najwyższy szczyt Europy znajduje się tuż u styku granic Francji, Włoch i Szwajcarii. Położony w Alpach zachodnich ma swój wielki udział w lokalnej turystyce.
Alpy Austriackie — wyprawa na Grossglockner
Wycieczka w Alpy Austriackie musiała się tak skończyć. Wielki Dzwonnik patrzył na nas z góry, z należną mu wyższością. Najwyższy szczyt Alp Austriackich, góra Grossglockner (3798 m n.p.m.) nie podda się bez walki. Austriackie szczyty to nie najwyższe Alpy, jednak nie są łatwe dla początkujących. Poczytajcie o tym w moim blogu górskim i alpejskim, obejrzyjcie film z wejścia.
Wycieczka w Alpy Słoweńskie — Triglav — łatwe, lecz wymagające szczyty
Triglav (2864 m n.p.m.) ma swoje miejsce nie tylko na mapie Alp Wschodnich. Trójgłowy, nazywany jest także dachem Słowenii. Jako symbol , znajduje się w herbie i na fladze tego kraju. Północna ściana Triglava jest jedną z największych skalnych ścian w Alpach. Być może dlatego jest on źródłem inspiracji dla Słoweńców. Dumni ze swojego szczytu chcą przynajmniej raz w życiu zdobyć ten szczyt.
Alpy Wschodnie, także Słoweńskie to przede wszystkim przepiękne krajobrazy. Można tu skorzystać z zorganizowanej wycieczki. Przy odrobinie kreatywności tę część pasma alpejskiego można zwiedzić też we własnym gronie. To świetne miejsce na wycieczkę w Alpy latem. Wystarczy trochę chęci, kasy i aparat fotograficzny. Choć góry nie należą do najtrudniejszych, wcześniej zalecam kilka tygodni treningu. To będzie już trekking alpejski. O moich wrażeniach z wycieczki w słoweńskie alpy możesz przeczytać na moim blogu.
Także w Słowenii znajdziecie szczyt Mala Mojstovka (2322 m n.p.m.). Koniecznie odwiedźcie ten alpejski szczyt, jeśli znajdziecie chwilę. Przepiękna panorama, jaka się stąd rozciąga, godna jest miana jednego z najlepszych punktów widokowych w Alpach. Atutem jest niewymagający technicznie szlak przez Grebenec. To prawdziwa wycieczka w Alpy Słoweńskie także dla początkujących w trekkingu. O przygodach, jakie spotkały nas na podejściu, możecie przeczytać tutaj. Ja ze swojej strony absolutnie polecam. Zarówno Słowenię, jak i Alpy Słoweńskie.
Alpy to pasmo górskie o szerokim przekroju atrakcji. W kurortach wypoczywają celebryci. Obok nich także fani zjazdów narciarskich na stokach. I latem i zimą swoje miejsce na wycieczkę w Alpy odnajdzie także fan trekkingu. Wiele szlaków dostępnych jest dla tradycyjnej turystyki pieszej. Podczas wypraw koniecznie róbcie zdjęcia. Znajdziecie tam niezapomniane widoki, które warto uwiecznić na zdjęciach z Alp.
Subskrybuj
Tylko powiadomienia o nowych górskich przygodach. Zapisz się i bądź na bieżąco. W każdej chwili można się wypisać :-)
Bądź na bieżąco