Zacznę od tego, że szalenie zdziwiłem się na widok tylu znaczeń tego pospolitego słowa. Wiem, że Krokus to nie tylko stare radio, które miał mój dziadek. Mówiąc jednak uczciwie, dużo więcej nie potrafiłem jednak powiedzieć na ten temat. Usiadłem zatem do klawiatury komputera, by stać się nieco mądrzejszym. Znalazłem kilka ciekawostek, którymi się z Wami podzielę. Opowiem też o krokusach, które rosną w moich ukochanych Tatrach
Krokusy — chronione, fioletowe kwiaty górskie
Zaczniemy od tego, z czym krokusy kojarzą się najbardziej. To wyjątkowej urody, różowe kwiaty górskie. Zwiastują nadejście przedwiośnia i z tą porą roku są najbardziej kojarzone. Wcześniej od krokusa zakwita przebiśnieg, kolejny ze wczesnych kwiatów górskich. Nie jest on jednak tak efektowny, jak jego kolorowy następca. Kiedy w Tatrach zakwitają krokusy, na szlaki w góry ruszają całe rzesze turystów. Trudno się dziwić. Któż bowiem by nie chciał uwiecznić na zdjęciach takiego widoku? Zapewniam, kwitnące górskie krokusy to świetny materiał na piękne zdjęcia.
Krokusy — kwiaty górskie i droga przyprawa zarazem
Te niezwykłe górskie kwiaty mają drugie oblicze. Słupki kwiatowe krokusów z gatunku Crocus sativus są zarazem jedną z najdroższych przypraw na świecie. Szafran, bo o nim tu mowa, jest początkowo bardzo z krokusem związany. Zacznijmy jednak od początku.
W Polsce funkcjonują spolszczone nazwy krokusów. To szafran spiski (Crocus scepusiensis) lub szafran wiosenny (Crocus vernus). Bardziej kojarzył mi się z kuchnią. No i dobrze mi się kojarzył. W mojej głowie nastąpił gwałtowny proces myślowy i w końcu skojarzyłem. Szafran, krokus — krokus, szafran… No przecież!
Szafran stosowany w kuchni jest jedną z najdroższych przypraw na świecie. Z uwagi na delikatność procesu, przyprawę pozyskuje się ręcznie. Na 1 kg szafranu należy pozyskać 150 tysięcy wysuszonych słupków z krokusa siewnego (Crocus sativus). Ma charakterystyczny, gorzki smak z korzenno-miodową nutą. Stosowany jest też w ziołolecznictwie. Ma bardzo korzystne działanie medyczne. Bogaty w witaminy i mikroelementy jest naturalnym antydepresantem.
To także symbol trzeźwości, do której bardzo gorąco Was namawiam. Bo wspinaczka górska i alkohol się nie łączą. Tyle teorii. Przejdźmy do konkretów. Poniżej dowiesz się wszystkiego o krokusach i innych górskich kwiatach spod samiuśkich Tatr.
Gdzie szukać Krokusów w Tatrach?
Odpowiedź może być tylko jedna. Krokusy na Polanie Chochołowskiej znane są w całej Polsce. Zwłaszcza te w górnej jej części. To jedno z najbardziej obleganych miejsc z kwiatami górskimi w Tatrach. Z pewnością nie będziesz tam narzekać na brak towarzystwa. Jest tam gwarnie i dużo osób robi zdjęcia tym górskim kwiatom. Czasem trudno jest tam odpocząć, dlatego polecam też inne lokalizacje. To miejsca, gdzie znajdziesz krokusy w Tatrach, ale też spokój, ciszę i wspaniałe warunki do kontemplacji.
– Dolina Jaworzynki – na alternatywnej trasie do Murowańca, niebieski szlak przez Boczań;
– Polana Huciska – schowana za niewielkim zagajnikiem przy drodze przez Dolinę Chochołowską;
– Okolice Hali Gąsienicowej – krokusy w pobliżu drewnianych chat na zdjęciach w treści.
– Dolina Kościeliska – na samym początku polany
– Dolina Lejowa – To jest HIT!
Kwitnące krokusy w górach
Wiosną zaczyna się czas aktywnego trekkingu. Coraz więcej informacji z gór przynoszą właśnie turyści. Wskazują, że kwitnące krokusy znajdziesz także w rejonach gorczańskich. Górskich kwiatów szukaj w okolicach Przełęczy Długiej lub Czoła Turbacza. Połacie wiosennych kwiatów górskich zlokalizowane są też w niewielkiej odległości od Hrubego. Znajdują się na czarnym szlaku z Klikuszowej do Bukowiny Miejskiej. To fajne miejsce na weekendowy wypad w góry. Wysoko nie jest (max. 1310 m n.p.m), a przy dobrej pogodzie wrażenia i piękne zdjęcia kwitnących krokusów pozostaną na długo.
Kiedy wybrać się w Tatry, by zobaczyć kwitnące krokusy?
Miejsca już znacie. Warto zapoznać się z terminami. Najlepszy ku temu czas to okres pomiędzy 27 lutego a 10 kwietnia. W górach to najlepszy czas. Uwieczniaj kwitnące krokusy górskie na zdjęciach! To niesamowity widok, godny miejsca na karcie pamięci. Będzie później miłym wspomnieniem, choćby jako tapeta na pulpicie laptopa.
Te kilka tygodni to najlepszy okres, kiedy kwitną krokusy w Tatrach. Warto jednak pamiętać, że góry przez cały rok wyglądają pięknie.
Fioletowy dywan Wierzbówki Kiprzycy
Czerwiec, lipiec i początek sierpnia to idealna pora, żeby wybrać się na Waksmundzką Polanę. Trafisz na pewno. Zrób sobie wycieczkę zielonym szlakiem od Murowańca w kierunku Gęsiej Szyi. Piękny dywan niebieskich, lekko różowych górskich kwiatów trudno będzie przeoczyć. To kwitnąca w Tatrach wierzbówka kiprzyca (także: wierzbownica kiprzyca). Te górskie kwiaty wspaniale kwitną także na Hali Gąsienicowej. Uważane są za chwast, który osiąga wzrost dorosłego człowieka. Przesłania promienie wiosennego słońca nie tylko krokusom. Zacienia miejsca ważne z rolniczego punktu widzenia, dlatego nie są to górskie kwiaty chronione. Mimo wszystko mają swój urok, prawda?
Bądź na bieżąco