Hej, coraz częściej myślę o posiadaniu czworonoga, którego mógłbym również zabierać na dłuższe trasy. No i zrobiłem research.

W kontekście łazęgi z psem, cechy fizyczne zwierzęcia są równie ważne jak osobowość. Istnieje wiele ras psów, które zostały wyhodowane do wielogodzinnej pracy na świeżym powietrzu w każdych warunkach pogodowych. I to ich przedstawiciele są najlepszym wyborem dla osób poszukujących bardzo aktywnych towarzyszy podróży.

Bez względu na to, z psem jakiej rasy zjawicie się na szlaku, zawsze pamiętajcie, aby zapakować odpowiedni sprzęt turystyczny zarówno dla siebie, jak i dla swojego szczeniaka. O tym, że trzeba się odpowiedno oszpejować pisałem już wielokrotnie, a jeśliście sami jeszcze na tego rodzaju wpisy nie trafili, to podsuwam link: PRE, czyli Przygotowanie Rzeczą Esencjonalną

Tak jak nie każdy człowiek, tak samo również nie każdy pies nadaje się do długotrwałej włóczęgi – jako kompana do włóczenia się po górach polecane są:

Husky syberyjski

Obraz Janina Bienkowski z Pixabay

Był pierwotnie hodowany do ciągnięcia sań i wozów na duże odległości w surowym, rosyjskim klimacie. Zaprzęg składał się z kilku osobników – silnie zbudowanych, ruchliwych, zawsze gotowych na przygodę niezależnie do pory roku. Jako wyjątkowo wytrzymała rasa, syberyjczycy stanowią doskonały wybór. Są nie tylko łagodne i czujne, ale również bardzo towarzyskie i w przeciwieństwie do co poniektórych pupili, niedościgle lubią spędzać czas na świeżym powietrzu.

Niestety Pani weterynarz dała mi do zrozumienia, że w naszym polskim klimacie te Psy mają cięzko. Jest im po prostu za ciepło.

  • Usposobienie: Towarzyski, Przyjazny, Inteligentny, Czujny, Łagodny
  • Waga: Samica: 16–23 kg, Samiec: 20–27 kg
  • Wysokość w kłębie: Samica: 51–56 cm, Samiec: 53–60 cm
  • Cena: 4000 – 7000 zł

Owczarek australijski

Obraz nancy sticke z Pixabay

Owczarek australijski to inteligentna, skoro do przygód rasa, którą cechuje permanentna gotowość do pracy. Pierwotnie używane były jako psy pasterskie, współcześnie nadal doskonale sprawdzają się w tej pracy, a także w wielu psich dyscyplinach sportu – ze względu na wyjątkową zwinność i posłuszeństwo. Są bardzo przyjaźnie nastawione, wysportowane i nawykłe do wielogodzinnej intensywnej aktywności.

  • Usposobienie: Inteligentny, Czuły, Aktywny, Opiekuńczy
  • Waga: Samiec: 25–32 kg, Samica: 16–25 kg
  • Wysokość w kłębie: Samiec: 51–58 cm, Samica: 46–54 cm
  • Cena: 4500 – 7000 zł

Wyżeł weimarski krótkowłosy

Obraz Froghoppity z Pixabay

Wyżeł weimarski to również pies myśliwski, hodowany w celu sprostania wytężonej pracy na świeżym powietrzu. Ceniony jest za lojalność, czułość i uwielbienie dla zabawy. Jego budowa ciała oraz fizjologia zapewniają mu szybkość i wytrzymałość, zarówno na krótkich jak i długich dystansach.

  • Usposobienie: Opanowany, Uparty, Inteligentny, Energiczny, Czujny, Szybki
  • Waga: Samica: 25–35 kg, Samiec: 30–40 kg
  • Wysokość w kłębie: Samica: 59–63 cm, Samiec: 62–67 cm
  • Cena: ok. 3000 zł

Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Obraz Tracy Jane Shaw z Pixabay

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to również doskonały towarzysz długich spacerów. Rasę tę szkolono z myślą, aby wspierały myśliwych polujących w lasach na zwierzynę, którą nierzadko będzie trzeba tropić długimi godzinami. Obecnie to jeden z najlepszych rodzajów psów myśliwskich – docenianych nie tylko za węch, ale przede wszystkim za zdolność do intensywnej aktywności w różnym klimacie. Ponadto są towarzyskie i chętne do pomocy o nawiązywania nowych znajomości.

  • Usposobienie: Inteligentny, Hałaśliwy, Śmiały, Chętny do współpracy, Podatny na szkolenie
  • Waga: Samica: 20–27 kg, Samiec: 25–32 kg
  • Wysokość w kłębie: Samica: 53–59 cm, Samiec: 58–64 cm
  • Cena: 3000 – 5000 zł

Jedyna moja obawa przed Wyżłami to ich silny instnky łowiecki. To tak jak ze mną, kiedy wchodzę do Decathlonu albo do sklepu 8a. Nie ma ze mną kontaktu, bo żyję w swoim świecie. Tak samo będzie z psiakiem podczas spaceru, jeżeli zobaczymy wiewiórkę.

Australijski pies pasterski

Obraz Gaz z Pixabay

To wysportowana, inteligentna rasa, która cechuje się wysoką energetycznością. Do dziś są używane jako psy pasterskie i podobnie jak w przypadku ich lokalnych “kuzynów” (owczarków australijskich) zaprasza się je również do działań sportowych. To bardzo aktywne i pełne wigoru zwięrzęta, więc ich właścicielami powinni być, którzy nie ma w zwyczaju siedzieć przez większą część dnia na kanapie.

  • Usposobienie: Ostrożny, Energiczny, Lojalny, Posłuszny, Opiekuńczy, Odważny
  • Waga: Samiec: 15–16 kg, Samica: 14–16 kg
  • Wysokość w kłębie: Samiec: 46–51 cm, Samica: 43–48 cm
  • Cena: 4000 – 5000 zł

Berneński pies pasterski

Obraz Dagmar Klauz z Pixabay

Berneński pies pasterski to duża, silna rasa, znana z pracowitości i poświęcenia. Odznacza się łagodną osobowością i wyjątkową łatwością pozyskawania sympatyków – pod każdą szerokością geograficzną. Dawniej używano do zaprzęgów oraz poganiania bydła w zimnych Alpach Szwajcarskich, przez co wzmocnił się i zahartował jak mało który inny psiak.

Ahh, ale czy wiecie ile trzeba karmy, żeby posilić takiego ogromniastego słodziaka? 🙂

  • Usposobienie: Inteligentny, Czuły, Lojalny, Wierny
  • Waga: Samiec: 38–50 kg, Samica: 36–48 kg
  • Wysokość w kłębie: Samiec: 64–70 cm, Samica: 58–66 cm
  • Cena: 2000 – 4000 zł

Rodezjan (właściwie: Rhodesian Ridgeback)

Obraz Gundula Vogel z Pixabay

jak wskazuje jego nazwa – wywodzi się z Afryki Południowej (konkretnie z Rodezji, gdzie wykorzystywano go do polowań na lwy oraz inne rodzaje grubego zwierza. Odznacza się niesłychaną odwagą oraz charakterystyczną pręgą na grzbiecie, spowodowaną kłębuszkami sierści rosnącej w przeciwnym kierunku. Rodezjany to bardzo aktywne i dostojne psy, powściągliwe w stosunku do obcych, ale czułe wobec członków rodziny, która nimi się zajmuje. Uwielbiają ćwiczyć ze swoim właścicielami, są wyluzowane i pogodne również podczas wypadów w wymagający teren.

  • Usposobienie: Złośliwy, Wrażliwy, Dostojny, Inteligentny, Lojalny, Uparty
  • Waga: Samica: 29–34 kg, Samiec: 36–41 kg
  • Wysokość w kłębie: Samica: 61–66 cm, Samiec: 63–69 cm
  • Cena: 3500 – 6000 zł

Malamut alaskański

Obraz Veronica Scott z Pixabay

Duża, silna „bestia” często robiąca za udomowione zwierzę pociągowe na Alasce. Tamtejsze wozy i sanie musiały być podłączone do mocnych, wytrzymałych i odpornych na niskie temperatury „żywych lokomotyw”. Alaskany uwielbiają świeże powietrze, są skore do zabawy oraz okazywania swym opiekunom czułości. Przecieranie zimowych lub wręcz nawet polarnych szlaków to ich domena, mimo że nie grzeszą szybkością poruszania się. Ale wśród zwałów śniegu i w lodowej połaci sprawdzą się doskonale.

Mieszkając w Zakopanem, zawsze wyobrażałem sobie, jak wychodzimy na skitury. Związani jedną liną, żadna górka nie byłaby nam straszna.

  • Usposobienie: Przyjazny, Wierny, Czuły, Dostojny, Lojalny, Radosny
  • Waga: Samica: 32–38 kg, Samiec: 36–43 kg
  • Wysokość w kłębie: Samica: 56–61 cm, Samiec: 61–66 cm
  • Cena: 3000 – 6000 zł

Portugalski pies wodny

Obraz Welcome to All ! ツ z Pixabay

Był w przeszłości wykorzystywany do wielu prac, w tym m.in. do naganiania ryb w sieci, do pomocy w wydobywaniu sprzętu z morskiej toni oraz jako „kurier” dowożący rozmaite paczki pomiędzy statkami lub między brzegiem a łajbą. Podobno to pies, który żadnej pracy się nie boi, a dobrze raz nauczony jakiegoś zajęcia wywiązuje się z niego mimo przeciwności losu. Jeśli chcecie mieć aktwnego, żądnego przygód towarzysza, z którym planujecie odwiedzać wodne rejony, to wybór jest prosty – zabierajcie właśnie takiego.

  • Usposobienie: Inteligentny, Porywczy, Kłótliwy, Posłuszny, Odważny
  • Waga: Samica: 16–23 kg, Samiec: 19–27 kg
  • Wysokość w kłębie: Samica: 43–52 cm, Samiec: 50–57 cm
  • Cena: ok. 3000 zł

Biały Owczarek Szwajcarski

A to mój ulubieniec!

Biały Owczarek Szwajcarski występuje w dwóch rodzajach sierści – średniej i długowłosej, a przy tym jest nad wyraz urodziwy. Nic dziwnego, że w wielu krajach cieszy się popularnością, zarówno jako pies wystawowy jak i towarzysz wszelkich aktywności. Jako przedstawiciel wszechstronnej rasy o sporych gabarytach i dużej inteligencji nadaje się do tropienia użytkowego, obedience czy też dogtrekkingu. A ze względu na swe usposobienie (bliskie temu, jakie prezentuje jego najbliższy kuzyn, czyli owczarek niemiecki) po jego “usługi” sięgają również dogoterapeuci, osoby niewidome oraz ratownicy górscy. Świetnie również spisuje się też jako stróż; nie jest natomiast wyczynowcem, więc nie należy angażować go do sportów w rodzaju frisbee lub agility.

  • Usposobienie: Czujny, Spokojny, Żywy
  • Waga: Samica: 25–35 kg, Samiec: 30–40 kg
  • Wysokość w kłębie: Samica: 55–61 cm, Samiec: 60–66 cm
  • Cena: bezcenny
Obraz Rebecca Scholz z Pixabay

Za dużo kilometrów ból wywoła, więc jakie na to rady?

Na sam koniec jeszcze kilka garść porad fachowych, w przygotowaniu których zapewne uczestniczył niejeden zoolog i weterynarz. Każde stworzenie nienawykłe do intensywnego, długotrwałego wysiłku fizycznego doznaje zmęczenia, które objawia się bólem ściennym, zwanym też somatycznym. Nie wnikając w szczegóły, powiem tyle, że psy – podobnie jak i ludzie – cierpią z powodu zbytnich przeciążeń stawów, mieśni i ścięgien. Tudzież miewają odciski, obrzęki i zesztywnienia. Aby ich wszystkich uniknąć, należy przede wszystkim dostosować dystans do możliwości zwierzaka.

Według organizacji Pawsitively Intrepid, pies średniej wielkości w dobrej kondycji powinien być w stanie bez problemu pokonać trasę liczącą 10-15 km. Zaś po odpowiednim przygotowaniu nawet drugie tyle. A dla najbardziej wytrawnym czworonożnym gałganiarzom to i nawet długość maratonu nie straszna. Jeśli są w szczycie formy – najedzone i nasycony wodą, to nastaw się na to piechurze, że będziesz częściej częściej sapał i odpoczywał niż Twój pupil.

Taki hyżo przekładający łapy kudłaty tramp – gdyby mógł mówić ludzkim głosem, to merdając do Ciebie ogonem – zawołałby coś w stylu: „Spróbuj nadążyć, człowieku!”. Zaś rekordy ustanowione przez zespoły złożone z przedstawicieli rodzaju Homo sapiens i Canis familiaris są wręcz NIEWIARYGODNE. Wikipedyści donoszą, że w elitarnych wyścigach psich zaprzęgów rozgrywanych na Alasce:

„Najlepsi maszerzy ze swoimi psami pokonują około 1850 kilometrów w około 9–10 dni.” Nie wiem jak Wam, ale mnie „kopara opadła”, gdy natrafiłem na tę ciekawostkę.

Powyższe oszacowania są mocno ogólne, albowiem konkretna odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od wieku, zdrowia, kondycji fizycznej, rasy i wielkości psa. Nie oznacza to, że taki np. jamnik albo chihuahua nie może cieszyć się z łazęgi prowadzącej pod górkę. Po prostu ich maleńkie stopy będą musiały wykonać wiele małych kroczków, aby dorównać jednemu stąpnięciu wielkiego doga lub innego brytana.

O tym, ile kilometrów w ciągu dnia może pokonać Twój czworonóg decyduje nie tylko jego genetyka. Duży wpływ na to mają również: stopień uciążliwości i kąt wznoszenia się / opadania drogi, warunki na szlaku i pogoda. Jeżeli nie jesteście zaprawieni w bojach lub wręcz jest to Wasza pierwsza wspólna odyseja, to wybierzcie łatwy szlak i przejdźcie między maksymalnie 2 a 5 km dalej niż podczas codziennego wychodzenia w trybie „za potrzebą”. A co się tyczy różnych potrzeb, to ja ich realizacje wyjątkowo miło wspominam choćby tutaj:

W miarę poprawy wytrzymałości swego niskiego (choć niektóre rasy w kłębie mają całkiem sporo centymetrów) kompana stopniowo zwiększajcie dystans i trudności, z jakimi przyjdzie Wam się mierzyć. A jak już zorientujesz się na co go stać, oraz z czym się wiąże wspólne łażenie po górach, to kolejne wyprawy łatwiej Wam będzie planować.

Głosy gości / Wystaw ocenę
[Razem: 9 Średnia ocena: 4.8]