Jeżeli kontuzja wydarzyła się w Tatrach i wymaga pomocy lekarskiej najlepiej zadzwonić na TOPR – (+48) 601-100-300 lub 18 300 po stronie słowackiej.

Pamiętajcie, żeby jeszcze przed wyruszeniem w góry przygotować sobie odpowiednie numery – gdziekolwiek na świecie się znajdziecie.

Jeśli nie masz przy sobie telefonu (bo na przykład Wasz telefon uszkodził się lub rozładował), to stosuje się zasadę, że sygnał świetlny (np. z czołówki lub „zajączka” odbitego od lusterka), czy dźwiękowy (tudzież krzyk) posyłać powinniśmy co 10 sekund przez jedną minutę. W praktyce oznacza to sześć sygnałów w dziesięciosekundowych interwałach, po których następuje minutowa przerwa (po 1 minucie zacznij cykl od początku)

Aplikacja Ratunek – Wezwij TOPR 3 kliknięciami

Polskie służby uruchomiły jakiś czas temu przydatną aplikację, która działa na wszystkich systemach operacyjnych. Za pomocą apki Ratunek wezwiecie pomoc szybko i bez problemu. Żeby to zrobić, trzeba trzy razy nacisnąć ikonę, która się wyświetla na ekranie. Urządzenie samo wysyła lokalizację i stan waszej baterii. W aplikacji możecie podać też najważniejsze dane takie jak grupa krwi, dane kontaktowe i przeciwskazania medyczne – w ten sposób ratownicy będą mogli lepiej przygotować się do interwencji.

Jeżeli jeszcze jej nie zainstalowałeś to zrób to teraz klikając w ten link Ratunek

Wzywanie na pomoc śmigłowca – sygnalizacja

Kiedy widzicie helikopter, a potrzebujecie pomocy, ustawcie się frontem do niego i podnieście obie ręce w górę (na kształt litery „Y”). Jeśli nie, to rozłóżcie ręce na boki tak, by utworzyły jedną linię. Wasza prawa ręka powinna znajdować się nieco wyżej, a linia wyznaczona przez ręce powinna być nachylona pod kątem ostrym do poziomu.

Pamiętaj!

  • Każdy meldunek o zaginięciu lub wypadku ratownicy przyjmą, na każde wezwanie wyruszą w góry.
  • Nie nadużywaj ich ofiarności, gdyż w tym czasie mogą być potrzebni komuś naprawdę.

Nie tylko z dobrego serca, ale i obowiązku pomoc wezwać musimy

Uznajmy, że bezwarunkowe niesienie pomocy to kwestia moralności i honoru, ale również i kodeksu karnego. Za nieudzielenie pomocy zagrożonej osobie grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności (Art. 162. § 1 Kodeksu Karnego).

Kiedy wzywać pomoc w Tatrach?

Przed wezwaniem pomocy najpierw zadbajcie o własne bezpieczeństwo a nastepnie oceńcie sytuacje (na tyle, na ile potraficie) oraz stan osoby poszkodowanej, czy jest przytomny i kontaktuje.

Nie każdy uraz wymaga interwencji TOPR.

Jak wzywać pomoc?

Ćwiczenia lawinowe przy Murowańcu

Przede wszystkim trzeba działać zdecydowanie. Jeżeli są z nami osoby towarzyszące to można poprosić kolegę/ koleżankę, żeby zadzwonił/a na TOPR, w czasie kiedy my będziemy zajmować się poszkodowanym.

Jeżeli dochodzimy do miejsca wypadku pełnego gapiów, to warto zapytać się, w takiej sytuacji najlepiej spytać, czy możecie jakoś pomóc, zamiast wchodzić komuś w kompetencje.

Podczas wzywania pomocy mówcie wyraźnie i przedstawcie co, gdzie i jak. Odpowiadajcie na wszystkie pytania i nie rozłączajcie się jako pierwsi. Osoba po drugiej stronie najlepiej wie, co powinniście zrobić, więc słuchajcie każdego polecenia.

Źródło: GOPR

Pierwsza pomoc w górach

Jeśli nie ma takiej konieczności, nie powinniście przenosić rannego. Upewnijcie się, że poszkodowanemu nie zagraża nic więcej, tak by w miarę komfortowo mógł on czekać na pomoc.

Konieczne może być zadbanie o komfort termiczny (tutaj potrzebna będzie folia NRC), lub np. zatrzymanie krwawienia. Dlatego też ważne jest, żeby w każdym plecaku znalazła się dobrze wyposażona apteczka.

Zanim zjawią się ratownicy, zadbajcie o takie podstawy jak

a) drożność dróg oddechowych poszkodowanego;

b) komfort termiczny i psychiczny;

c) sprawdzajcie jego oddech co 60 sekund;

d) nie dawajcie żadnych leków, jedzenia ani picia – nie wiecie w końcu, jak wygląda kwestia obrażeń wewnętrznych czy alergii.

(Źródło: GOPR)

W przypadkach skrajnych konieczna może być resuscytacja poszkodowanego. Warto poduczyć się na wszelki wypadek na specjalnym kursie. Europejska Rada Resuscytacji rekomenduje wykonywanie 30 uciśnięć klatki piersowej i 2 wdechów podczas ratowania osoby dorosłej.

(Źródło: Europejska Rada Resuscytacji „Kurs Podstawowych Zabiegów Resuscytacyjnych i Automatycznej Defibrylacji Zewnętrznej”)

Ściągnij w PDF krótką instrukcję jak prowadzić PODSTAWOWE ZABIEGI RESYSCYTACYJNE U OSÓB DOROSŁYCH (stan na 30.08.2021)

Głosy gości / Wystaw ocenę
[Razem: 2 Średnia ocena: 4.5]