Lub jak kto woli Grań Ciemnosmreczyńskiej Turni zakończona wejściem na Zadniego Mnicha w Tatrach 🙂

Zadni Mnich zwany jest również żartobliwie Głową Cukru. Wierzę, że to nie przez nadmierną słodycz zyskał sobie ten przydomek, bo Zadni ma kształt igły i wygląda groźnie, tylko przez biały wierzchołek.

Ponoć biel spowodowana jest uderzeniami piorunów, które na siebie ściąga. Zatem uważajcie na pogodę, a w razie burzy trzymajcie się od niego z daleka.

Co ciekawe, Zadni jako jedyny z trzech Mnichów (Pozostałe to: Mnich i Żabi Mnich) nie jest widoczny znad Morskiego Oka.

Czasem już tak bywa, że żyjemy w czyimś cieniu. Tak właśnie jest z Zadnim i jego bratem Mnichem, który to niesprawiedliwie zgarnia wszystkie ohhh’y i wow’y zdobywców Cepostrady. Niesprawiedliwie bo to właśnie Zadni jest wyższy.

Zadni Mnich (ta skała po prawej). Prawda, że prezentuje się wspaniale? W tle po lewej stronie widać jego brata Mnicha

Sama grań to dla mnie super górska wyprawa, taka z przerwami na kanapki i zapierające dech w piersiach widoki na Dolinę Piarżystą po stronie Słowackiej oraz Szpiglasowy Wierch i Dolinę za Mnichem po stronie Polskiej.

Idąc w kierunku Zadniego Mnicha. Wygląda groźnie ale to przyjemna górska wyprawa
Grań Ciemnosmreczyńskiej Turni patrząc od strony Zadniego Mnicha. Widać nie tylko Szpiglasowy Wierch, ale również drogę od Morskiego oka

Topo – Grań Ciemnosmreczyńskiej Turni i Zadni Mnich

Na grań wchodzimy od Wrót Chałubińskiego. To chyba najtrudniejszy odcinek (a raczej jeden krótki wyciąg) mający w topo wycenę IV. Uwaga krucho. 

Wrota Chałubińskiego. Wejście na grań Ciemnosmreczyńskiej Turni

Wrota Chałubińskiego. Początek drogi na Zadniego Mnicha. Całe zło już za nami. Teraz możemy rozkoszować się widokami.

Wiążemy się na Wrotach Chałubinskiego i idziemy na lotnej po drodze zakładając przeloty. 

Na zachęte dodam, że później to mamy już jak przysłowiowe “z górki” (0,0+,II,I). Hmm wyjątek moze stanowic jeszcze trawers Turniczki Chałubińskiego (III), na którym trzeba iść czujnie, ze względu na trawki, gdzie o poślizg wcale nie trudno.

Zadni Mnich idąc po ostrzu grani to tylko 2 wyciągi

Zadni Mnich – opis wejścia.

Na Zadniego Mnicha wchodzimy Kantem. TOPO wcale nie jest potrzebne. Początek drogi poznacie po ringu asekuracyjnym na wysokości klatki piersiowej. Pierwsze stanowisko zrobiliśmy z kości + umieszczonego na stałe haka ok. 20m. Później już na szczyt

Na wierzchołku Zadniego spokojnie staną 2 zespoły

Najlepsze zostaje na koniec. Mam na myśli 50m zjazd ze szczytu do Przełączki, który w znacznej części przebiega bez kontaktu ze ścianą. Tutaj czuję, że żyję (Mój ulubiony moment wyprawy.)

W tym celu połączyliśmy dwie 60m żyły połówkowe, które aż nadto wystarczyły. Zjechaliśmy do Żlebu + trochę poniżej. W samym żlebie jest sypko więc użyliśmy tyle liny ile fabryka dała. Następnie ruszyliśmy w dół do schroniska na zimne piwko. 

Myślę, że grań Ciemnosmreczyńska to nie tylko wspaniała przygoda dla początkujących ale i rozgrzewka przez granią Mieguszy lub Żabiego Konia. Gorąco polecam.

Na koniec zdjęcie koleby w okolicy Zadniego Mnicha. Nestety dokładnej lokalizacji Wam nie zdradzę. Spaliście już w takiej kolebie ?

Koleba w okolicy Zadniego Mnicha
Głosy gości / Wystaw ocenę
[Razem: 35 Średnia ocena: 4.9]