I ten zgrabny sposób przechodzimy do kluczowego pojęcia ekspozycji, czyli finalnej ilości światła padającego na materiał światłoczuły. Mierzona jest ona w jednostkach, które oznacza się skrótem EV. Definicję tę mocno jednak uprościłem względem pełniejszego wyjaśnienia znalezionego w fachowej publikacji autorstwa Jerzego Fedaka:
„Ekspozycja to para takich wielkości czasu otwarcia i otworu przesłony, która na określonym materiale światłoczułym, w danych warunkach oświetleniowych, doprowadzi do reprodukcji zamierzonej skali tonów sceny. Nie maksymalnej czy też optymalnej, ale zamierzonej reprodukcji skali tonów, bo to ona współtworzy oczekiwany efekt wizualny. W tym drobnym niuansie tkwi różnica między poprawną (z punktu widzenia fototechnicznego) a prawidłową (z punktu widzenia fotografa) ekspozycją.”
Przeważnie (choć nie zawsze) najbardziej poprawne fotografie uzyskuje się, celując w EV równe 0.
Ujemne wartości EV (-3, -2, -1) sprawią, że obiekty na zdjęciu będą bardziej lub mniej przyciemnione, natomiast dodatnie (od 1 w górę) oznaczać będą, że fotografia jest nieco lub mocno prześwietlona.
Praktyka czyni mistrza
Osobom początkującym zaleca się, aby przetestowały swój sprzęt, rejestrując ten sam kadr w wielu ekspozycjach: od minimalnych (-2 lub nawet -5) do maksymalnych (+2 albo wręcz +5). Łatwo przekonają się wówczas, że kiedy wartość EV wzrasta o 1, to kolejna fotografia jest 2 razy jaśniejsza od poprzedniej. Widziana w wizjerze podziałka (w typowych aparatach zazwyczaj od -3 do +3) to po prostu światłomierz, który podpowiada człowiekowi, ile obiektyw (przy danych ustawieniach) wpuszcza światła.
Tójkąt ekspozycji w fotografii
Przy pomocy trójkąta ekspozycji, w pewnym sensie „bawimy się” światłem (o ile zrezygnujemy z powierzenia tego zadania automatowi). Współcześnie chyba każda cyfrowa lustrzanka oferuje możliwość ręcznego korygowania ilości światła. Fachowo nazywa się to kompensacją ekspozycji i jest konieczne, aby osiągnąć oczekiwany efekt np. ładnie oświetlonych obiektów lub rozmytego tła (zwanego z japońskiego: bokeh) lub malowania światłem i wielu innych.
Zatem zapraszam Ciebie do świata fotografii. W poniższych artykułach dowiesz się więcej o tych zależnościach, co pozwoli Ci robić lepsze zdjęcia:
- Przysłona i głębia ostrości
- Czas naświetlania
- ISO
- Ogniskowa i jej zniekształcenia
Bądź na bieżąco