Moi Drodzy Tatromaniacy, przyjrzyjcie się Panoramie z Kasprowego Wierchu. Ten szczyt o wysokości 1987 m n.p.m. dostarcza świetnej okazji, aby rozległy masyw Tatr móc zobaczyć w pełnej krasie.
Moim zdaniem Kasprowego nikomu z naszych rodaków nie trzeba przedstawiać, gdyż Polaków z grubsza można podzielić na dwie grupy: tych, którzy już przynajmniej raz w życiu postawili stopę na jego szczycie, i tych, którzy dopiero to uczynią, ale warto wspomnieć o kilku ciekawostkach.
Fakty o Kasprowym Wierchu i panoramie ze szczytu
- To jeden z najbardziej znanych szczytów po polskiej stronie Tatr (znajdujący się na grani głównej Tatr na granicy słowacko-polskiej)
- Kasprowy Wierch stanowi obowiązkowy punkt wycieczek (nie tylko w celu zobaczenia przepięknej panoramy) zarówno pieszych, jak i tych “ze wspomaganiem” w postaci skorzystania z najstarszej w kraju kolejki linowej.
- Na Kasprowym Wierchu znajduje się stacja, w której dyżurują meteorolodzy zbierający dane służących do tworzenia aktualnych prognoz pogody.
- Kasprowy Wierch, robi za “zwornik” dla 4 grani, oddzielając jednocześnie Tarty Wysokie od Zachodnich. Mając pogląd na okoliczne granie i szczyty, panorama zapiera dech w piersiach
Skąd pochodzi nazwa Kasprowy Wierch?
Dodam jeszcze, że w przeszłości był różnie nazywany (“wyzywano” go od czuby: Goryczkowiańskiej, Stawiańskiej w końcu Kasprowej). A ponieważ u jego podnóża rozciąga się hala, której właścicielem (wedle ludowych podań) był góral Kaspr, to współczesne miano zyskał właśnie dzięki temu.
Oprócz stromo opadających ścian w kierunku formacji nazwanej “Żleb po palcem”, wszystkie pozostałe są dość łatwe do zdobycia. Można go więc zdobywać na kilka różnych sposobów, a jedną z przyjemniejszych form uprawiania “Kaspronautyki” jest ta wykonywana przy użyciu nart skiturowych:
“Kaspronautyka” to neologizm mojego autorstwa, połączenie Kaspro-wego z kosmo-nautyką 😀 Co, o nim sądzicie?
Bądź na bieżąco