Buty wspinaczkowe mają ogromny wpływ nie tylko na komfort, ale również na bezpieczeństwo. Z tego powodu zdecydowanie nie warto oszczędzać na zakupie tego typu wyposażenia, szczególnie że porządne obuwie wspinaczkowe może posłużyć przez długi czas.

Oczywiście ważne jest nie tylko to, aby wybrać sprawdzony model obuwia od znanego producenta, ale również dopasować je do swoich preferencji. Jeżeli więc chcesz mieć pewność, że wybrane buty do wspinania spełnią wszystkie twoje oczekiwania, zapoznaj się z naszymi poradami.

  1. Niezbędny sprzęt dla miłośników wspinaczki
  2. Wybór odpowiednich butów do wspinaczki
  3. Czym różnią się buty na ściankę od butów do wspinaczki skałkowej?
  4. Gdzie można kupić dobre buty wspinaczkowe? 

Niezbędny sprzęt dla miłośników wspinaczki

Wspinaczka to nie tylko doskonała zabawa, ale też sport, który ma korzystny wpływ na cały organizm. Regularne wspinanie się pozwala wzmocnić kondycję, układ mięśniowy i ma wpływ na sylwetkę. Jeżeli chodzi o zakup sprzętu do wspinaczki, warto pamiętać o kilku rzeczach.

Jedną z najważniejszych są oczywiście buty do wspinaczki, od których zależy bezpieczeństwo na ściance lub w skałkach. Prawidłowo dobrane obuwie powinno przylegać do stopy, natomiast sama podeszwa nie może być śliska. Równie istotne, jak buty są takie elementy ekwipunku jak uprząż wspinaczkowa, przyrządy asekuracyjne, lina dynamiczna czy kask.

Wybór odpowiednich butów do wspinaczki

Wiele początkujących osób stara się uniknąć wydatków związanych z zakupem sprzętu do wspinaczki i próbuje wspinać się w standardowym obuwiu sportowym lub użytkowym. W przypadku wspinaczki skałkowej zdecydowanie nie warto wybierać takiej opcji, ponieważ tylko dedykowane obuwie wspinaczkowe zapewni wymagany poziom bezpieczeństwa, co oznacza między innymi stabilne podparcie stopy. Dobrze dopasowane buty wspinaczkowe pozwalają uzyskać wysoką precyzję ruchów. Daje to większą kontrolę nad tym, gdzie postawi się stopę podczas wspinaczki.

Z drugiej strony, jeżeli ktoś nie jest pewny, czy wspinaczka jest odpowiednim sportem dla niego, na pierwsze zajęcia na ściance pod okiem doświadczonego instruktora można wybrać się w obuwiu sportowym lub wypożyczyć obuwie na miejscu. Jeśli jednak czujemy, że wspinanie to nasza przyszła pasja to powinniśmy zainwestować we własne, porządne i odpowiednio dopasowane obuwie wspinaczkowe.

Podczas zakupu należy głównie upewnić się, że buty wspinaczkowe będą miały odpowiedni rozmiar. W przeciwieństwie do innych typów obuwia, takie buty powinny być nieco ciasne. Jeżeli natomiast chodzi o kształt, osoby początkujące powinny zdecydować się na symetryczną i płaską podeszwę. W przypadku butów zaprojektowanych z myślą o doświadczonych miłośnikach wspinaczki producenci często stosują podeszwę asymetryczną, co może utrudnić rozpoczęcie przygody z tym sportem.

Czym różnią się buty na ściankę od butów do wspinaczki skałkowej?

Duże znaczenie ma również to, aby buty wspinaczkowe damskie, męskie lub dziecięce zostały dobrane z uwzględnieniem tego, czy dana osoba zamierza wspinać się na ściance, czy też uprawiać wspinaczkę skałkową. Warto więc zapoznać się ze szczegółowym opisem wybranej pary butów lub poprosić o pomoc sprzedawce.

Buty wspinaczkowe projektowane z myślą o wspinaczce skałkowej muszą być wykonane z porządnych materiałów i zapewniać niezawodne oparcie. Muszą być również dobrze wyprofilowane i dopasowane do stopy konkretnej osoby. Z tego powodu wspomniany rodzaj obuwia jest zazwyczaj droższy niż podstawowe modele przeznaczone raczej na ścianki wspinaczkowe.

Gdzie można kupić dobre buty wspinaczkowe?

Zarówno buty wspinaczkowe męskie, jak i damskie można znaleźć w ofercie popularnego sklepu internetowego z asortymentem do wspinaczki i prac na wysokościach (alpin.pl). Można tu zamówić również takie produkty jak magnezja w kostce i magnezja w płynie. Serdecznie zapraszamy.

Głosy gości / Wystaw ocenę
[Razem: 1 Średnia ocena: 5]