Panie i Panowie! Ladies and gentlemen! Atención, Attenzione!

Ogłaszam konkurs, w którym do wygrania będzie pluszak – członek Gangu Fajniaków, czyli Stefek we własnej osobie. To on jest zasadniczo bohaterem tego wpisu, mnie przychodzi raczej usunąć się w cień.

Pamiętacie jak dobrze się odżywiać? zoba dieta wege

Naprawdę dużo warzyw i owoców pochłonąłem, przy okazji zgarniając jednego z członków Gangu Fajniaków.

Rodowód Stefka 😀

I skoro taki fant zdobyłem, to wpadłem na pomysł rozpisania konkursu, w którym ten uroczy jegomość mógłby wystąpić w roli głównej. A skoro już kumacie, co planuję z tym fantem zrobić, to przekażcie proszę link do tego artykułu wszystkich Waszym znajomym z dzieciakami. Lecz zanim to uczynicie, to poznajmy się z głównym bohaterem.

Co wiadomo o Stefku ?

Rojber, co się panoszy i psoci na potęgę. Podoba mi się taki typ łobuziaka (w tym kontekście lubię określenie gwarowe: rojber), który w pewnym sensie jest autsajderem. Można odnieść wrażenie, że nikt go może nie chcieć (przytulić), bo jego domeną jest panoszenie się tam, gdzie tylko może. W sumie nic dziwnego: w końcu jest to smog, który w momentach swej największej ekspansji przesłania góry nawet mieszkańcom tych miejscowości, którzy blisko do nich mają.

Przemiana świadomości – nie tylko samego Stefka. A propos panoszenia się, to ufam, że wraz z rozwojem świadomości ekologicznej mieszkańców naszego pięknego kraju (piecom-kopciuchom mówimy stanowcze NIE) Stefek się poprawi. Wierzę, że zdoła zmienić swe zachowanie, a ta jego zawzięta mina i pochmurna natura odejdą w zapomnienie. Kto wie, może nawet przeistoczy się w ozon lub inną formę czystego powietrza?

Trudno mówić o czymś takim jak “dobry smog”, ale nie od dziś wiadomo, że pewne ilości dwutlenku węgla w atmosferze są przecież konieczne, by na naszej planecie nie było zbyt zimno. I aby roślinność “miała czym oddychać”, choć jestem świadomy, że to ostatnie określenie (wzięte w cudzysłów), jest dużym uproszczeniem.

Zuch-podróżnik bohaterem konkursu. Z jednej strony, to Stefek najbardziej ze wszystkich Fajniaków, jawi mi się jako ekscentryczny i przy tym dość samotny podróżnik. A te jego dokazywania, psotliwość, niegrzeczne ekscesy i psucie atmosfery stanowią chyba desperacką próbę zwrócenia na siebie uwagi. Bo najprawdopodobniej nie jest kochany i doceniany… Udało mu się skupić na sobie moją atencję i na pewno zabiorę go ze sobą na jakiś górski szczyt.

Panorama Zakopane

Zasady konkursu

Stwórzcie proszę dowolnej długości (z grafiką, rysunkiem, malunkiem, lub bez) ANTYSMOGOWY Poradnik, czyli kilka rad/sugestii/wytycznych dotyczących tego, co można zrobić w Polsce, by zadbać o czystsze powietrze.

Aby uwolnić od smogu najbardziej zanieczyszczone polskie tereny z metropoliami: śląską i krakowską na czele. Gwoli ścisłości, inne miasta ze mną związane (Warszawa, Zakopane) w niektóre dni okryte są również `szczelną kołderką zanieczyszczonego i wywołującego wiele poważnych chorób powietrza.

Ów Antysmogowy poradnik prześlijcie proszę mejlowo pod adres: czesc@najednejlinie.pl. Będzie mi miło jak jeszcze dasz znać w komentarzu na fejsie, coś w rodzaju “e-mail wysłany dej Stefka”

Najciekawsze pomysły opublikuję na stronie najednejlinie.pl w sekcji Poradnik 🙂

Macie na to czas – dajmy na to – do soboty 23:59 12.12.2020 roku. Kiedyś w takich przypadkach mówiło się, że “decyduje data stempla pocztowego”; dziś o takiej ważności przesądzi moment otrzymania przeze mnie Waszego listu w formie elektronicznej.

Listę zwycięzców ogłoszę w dnia następnego, żeby 14.12.2020 wysłać już nagrody

Uwaga: Stefek powędrował do Ani za piękne opowiadanie na temat smogu 🙂

Skoro jest konkurs, to co można wygrać?

Za miejsce I

Z jakiego szczytu jest zrobione to zdjęcie?

Autora lub autorkę najtrafniejszych albo najśmieszniejszych albo najbardziej realistycznych, możliwych albo niemożliwych (bo pomysły są tak odlotowe, że musimy poczekać na nowe technologie), do wdrożenia przez przeciętnego Kowalskiego porad, obdaruję pluszowym Stefkiem smogiem. Wyślę go wraz z moją dedykacją 😀

UWAGA. DO puli nagród doszły:

Słońce Sonia – oh, ile razy mnie ratowała z opresji na wyprawach. Za każdym, razem kiedy pojawiała się na horyzoncie, wiedziałem że będzie dobrze ?

Foka Frania – Mega przytulas. Zamieniliśmy parę słów przy wodospadzie Siklawica. Ale co foka robi w górskich rzekach? Czyżby Bałtyk był brudny?

a w raz z nimi rozszerzamy pytania o:

Jak dbać o czystą energię?

Jak zadbać o czystą wodę (to może foka Frania wróci do domu)

Za miejsce II

Trzy pocztówki z Zakopanego z dedykacją 🙂

Problem smogu. Jak zadbać o czyste powietrze?

Zresztą nawet kolor jego sierści zdaje się sugerować, że nie jest szwarccharakter. On jest przecież jasno-szary niczym typowy zbierający się kurz, a – jeśli go porządnie “przejechać odkurzaczem po futerku”, to może i wręcz odrobinę wyblaknie 😉

Na pewno problem smogu w Polsce nie wyblaknie – mimo przeforsowanej przed kilku laty ustawy antysmogowej i niemałej liczby kampanii społecznych. Niezbędne są nie tylko dopłaty do wymiany pieców, ale też zakrojone na szeroką skalę działania edukacyjne. Ot choćby takie jak to wyrażone takimi słowami:

Gdy wiatry słabną, a ciśnienie spycha zanieczyszczenie ku ziemi i pogoda nie jest po naszej stronie. Godzina po godzinie smog robi się coraz gęstszy. Właściwie przez cały luty smog zatruwa nasze życie. Im więcej o nim wiem, tym trudniej jest mi go ignorować.

To cytat z filmu Jonathana L. Ramseya pt. “Wojna ze smogiem. Polecam obejrzeć – jest na youtubie. Pamiętajcie proszę, że trzeba zadbać, aby smog (i nie mam tu na myśli w sumie sympatycznej maskotki) nie miał tylu okazji do pokazania swoich szkodliwych mocy dla naszego zdrowia.

Głosy gości / Wystaw ocenę
[Razem: 8 Średnia ocena: 5]