STS to legalnie działający bukmacher, który posiada ponad 400 punktów przyjmowania zakładów, a comiesięczne przelewy za pracę od STS dostaje około 1500 osób. Jej kapitalizacja na dzień 23 marca wynosi 2,82 mld.
Jak widać, są podstawy, by tę spółkę traktować poważnie, mimo że nie wytwarza urządzeń technicznych, nie dostarcza energii, i ma niewiele wspólnego z tzw. „realną gospodarką”. Za to zagospodarowuje biznesowo pewien drobny wycinek ludzkiej emocjonalności. Bowiem prawie każdemu zależy na wygranych i ten wewnętrzny „pęd” gna nas do przodu.
Kurs akcji STS Holding rośnie o 23% przed rozpoczęciem Mundialu
Sama giełda to wielka niewiadomoa, natomiast o wiele łatwiej można było przewidzieć, że rozgrywany w Katarze w dniach od 20 listopada do 18 grudnia Puchar Świata w piłce nożnej 2022 stanie się wydarzeniem, które w stosunkowo krótkim czasie (poniżej trzech miesięcy) da zarobić inwestującym kilka-kilkanaście procent.
Pomiędzy 3 a 18 listopada 2022 r. wycena cegiełek holdingu STS urosła z 13,68 zł do 16,88 zł czyli o 23 proc. w ciągu 15 dni.
Rynki patrzą w przyszłość, a kibice zaciskają kciuki
W finale mistrzostw starły się dwie drużyny, z którymi kadra Polski wyraźnie przegrała i to było coś, czego można było się spodziewać. Oczywiście wiara polskiego kibica płynąca z jego serca kazała trzymać kciuki za naszych, ale deponowanie środków (tak na koncie maklerskim jak i bukmacherskim) i robienie przewidywanie co do przyszłości nie może opierać się na tak wątłej nadziei.
Rachunek prawdopodobieństwa jest w tym względzie nieprzejednany: raczej wydarzy się to, na co szanse są większe. Giełda (na podstawie przeszłych wyników finansowych oraz bieżącej sytuacji) stara się odwzorować przyszłość danej spółki, niejako wyprzedzić to, co z duża dozą prawdopodobieństwa można prognozować.
W omawianym przykładzie firmy bukmacherskiej warto wziąć pod uwagę następujące fakty i przypuszczenia stojące za ludzkimi poczynaniami.
Realizowanie zysków
W dniu inauguracji mundialu pozbyto się wielu akcji. Ten „zrzut”, najprawdopodobniej spowodowany tym, że zrealizowało się wydarzenie sportowe, na które wszyscy już byli gotowi. Nadszedł punkt kuluminacyjny
Ludzie, którzy masowo stawiali na Polskę prawdopodobnie kupili najwięcej kuponów przed 20 listopada, a potem reagowali podobnie jak ci, którzy trzymali kciuki za sukces premiery długo oczekiwanej gry komputerowej (opisany tutaj* przypadek tytułu „Cyberpunk 2077”).
Spodziewając się przegranej Polaków w meczu o awans do dalszej rundy, (odpadliśmy w 1/8 z Francuzami), inwestorzy chcieli jak najszybciej realizować zyski. Nie wierzyli w sukces sportowy Orłów Michniewicza, a co za tym idzie w skłonność rzeszy Polaków do masowego obstawiania meczy pozostałych drużyn (z którymi nie łączą nas takie emocje), i które to ekipy o wiele trudniej oszacować pod kątem ich potencjału.
Wiadomo, że bliższa ciału koszula. Najbardziej medialne przewidywania rozwoju wypadków na turnieju koncentrowały się na finale Argentyna z Brazylią, nieco mniejsze szanse dawano Francuzom i Belgom.
Mundial zakończył się w niedzielę zwycięstwem Argentyny dowodzonej przez Lionela Messiego i pewnie wielu z Was ten finał się podobał. Tego dnia GPW nie funkcjonuje, więc resztę zysków inwestorzy zrealizowali w trakcie w najbliższej sesji już po zakończeniu mistrzostw.
Doniesienia o świętujących Argentyńczykach zapewne nie przyczyniły do radości tych akcjonariuszy STS, którzy w poniedziałkowy wieczór (19 grudnia), trzymając wciąż akcje tej spółki w swoich portfelach, musieli w minorowych nastrojach odnotować pięcioprocentowy spadek kursu.
Niemcy zagrają na pewno, a co z nami?
Latem 2024 r. czyli już za kilkanaście miesięcy odbędą finały piłkarskich mistrzostw Europy. Nie wiem, jak Wy, ale ja zamierzam się bacznie przyglądać spółkom, których kurs można z tym wydarzeniem sportowych jakoś logicznie powiązać. Los zdecydował, że Polska trafiła do grupy eliminacyjnej, z której o awans nietrudno, więc można zakładać, że znajdziemy się w gronie 20 finalistów, którzy wystąpią na niemieckich boiskach.
Rozum zatem mi podpowiada, że będzie można na tym zarobić.
Bądź na bieżąco