Skitury – wycieczki
Kopa Kondracka na skiturach w wydaniu urodzinowym
Tatry Zachodnie na skiturach
Skiturowy wypad na Karb. Zachęceni opisem, zachwyceni jazdą, rozczarowani pogodą.
Technika podchodzenia na skiturach – Zakosy – trzeba je ćwiczyć, aby umieć
Skiturowy Wierch Kasprowy – w promieniach zachodzącego słońca
Na skiturach przez Myślenickie Turnie. Super przygoda dla początkujących skituro-maniaków
Skitour – co to jest?
Co to jest skitour? Pytanie dla znawców tematu banalne. Dla mniej wtajemniczonych odkrywa drogę do fantastycznych wędrówek w górach. Innych niż zwyczajowa turystyka na szlaku. Równie, a nawet bardziej fascynujących. Skitur to, najprościej mówiąc, chodzenie na nartach po górach. Celem wędrówki jest nie tylko podejście na szczyt. To także zjazd na nartach skiturowych.
Wszystko zależy od predyspozycji i celu samego turystów. Część z nich przemieszcza się do obranego celu, inni korzystają z radości, jaka płynie ze zjazdu. Jest to typowo zimowa dyscyplina, która rozpowszechniła się w ciągu ostatnich dwóch dekad. Nie bez powodu. Zatłoczone stoki często zniechęcają do zjazdów narciarskich.
Wiele osób wybiera spokojniejsze trasy skiturowe w Beskidach, czy Tatrach. Dzięki temu łączy się wejście na szczyt ze zjazdem, co czyni zimowy sport wyjątkowo atrakcyjnym. Jeżeli nie miałaś/eś okazji spróbować tej formy rekreacji, jestem pewien, że ją pokochasz jak ja. Znawców tematu przekonywać nie muszę. A skoro już wiemy, co to jest narciarstwo skiturowe, przejdźmy z tematem dalej.
Narty skiturowe — co to znaczy? Co je wyróżnia?
Znawcy tematu ponownie uśmiechną się pod nosem. Jednak każdy z nas kiedyś zaczynał i warto wyjaśnić adeptom sztuki, co to jest te narty skiturowe. Do tego rodzaju turystyki wymagane jest odpowiednie wyposażenie. Jest to modyfikacja znanego od dawna sprzętu pod kątem wspinaczki i zjazdów.
Zbliżone konstrukcją do zjazdowych, narty skiturowe są lżejsze. Ich waga rzadko przekracza 1,5 kg, co stanowi wielką zaletę przy podejściu. Posiadają także nieco inne wiązania – pinowe, które umożliwiają uwolnienie pięty. Mają one również specjalne podpórki, które ułatwiają podchodzenie pod stromy stok. Na czas zjazdu są one blokowane, by lepiej czuć podłoże i zapobiec upadkom. W dużym uproszczeniu skitury to narty służące zarówno podchodzeniu, jak i samemu zjazdowi.
Foki skiturowe — co to jest?
Nie. Nie są to te przemiłe zwierzęta, które wyjechały na zimowy urlop w góry. Skiturowe foki to pasy materiału, które mocuje się do nart. Wykonane w specjalnej technologii ułatwiają podejście. Ich włos układa się w jedną stronę, dzięki czemu narty nie cofają się na nawierzchni.
Nazwa wzięła się z pierwszych nart skiturowych, w których używało się do tego celu właśnie skór z fok. Struktura ich sierści doskonale zabezpieczała przed niechcianym ślizganiem się. Podchodzenie pod stok było znacznie łatwiejsze niż na tradycyjnych nartach zjazdowych. Szczęśliwie dla tych przesympatycznych zwierząt, wymyślono lepsze i tańsze metody
Buty skiturowe — co to u licha jest?
To zmodyfikowane na potrzeby turystyki skiturowej buty. Są lekkie, jednak ich wytrzymałość jest znacznie większa, niż może się wydawać. Stabilnie podtrzymują kostkę i stopę, umożliwiając zarazem ich wygodne zgięcie. Dzięki temu doskonale nadają się nie tylko do zjazdów, ale i podejść. Świetnie sprawdzą się także do chodzenia bez nart, co czyni je naprawdę bardzo funkcjonalnymi.
Buty skiturowe, co niektóre, posiadają nawet podeszwę Wibram. Narty, buty i foki to podstawowe i niezbędne wyposażenie do skitouringu. Pozostaje nam jeszcze kwestia dodatków. Te jednak dobierane są indywidualnie do potrzeb, jak i celu konkretnej wycieczki. Na dłuższą trasę z pewnością przyda się jeszcze plecak, być może czekan czy raki (buty skiturowe umożliwiają wpięcie raków koszykowych, a nawet półautomatycznych). Do zjazdów te akcesoria będą zbędne. Nie tylko ich nie użyjemy, ale dodatkowo, będą przeszkadzać.
Skitury — Beskid Sądecki, Wyspowy, czy Niski
Nie zaryzykuję tu jednoznacznej odpowiedzi. Każdy bowiem ma swoje ulubione miejsca i skiturowe szlaki. Beskidy kuszą przestrzenią i zróżnicowaniem terenu. Są miejscem, gdzie nawet początkujący narciarze znajdą ciekawy szlak. Na pewno mogę polecić Małe Skrzyczne, gdzie bez problemu znajdzie się instruktor skituringu. Nie tylko pomoże stawiać pierwsze kroki, ale dobierze trasę do wymagań i możliwości turystów. Po pierwszych wrażeniach szybko nadejdzie czas, kiedy skiturowy szlak będziemy wybierać na podstawie mapy Beskidów. Bez udziału osób z zewnątrz.
Skitury Tatry, czyli trasy godne polecenia
Tatry to dla mnie wymarzone wręcz warunki na skitoury. Znajdziemy tu mnóstwo szkółek i instruktorów, którzy pomogą stawiać pierwsze kroki w tym sporcie. Czeka nas tu także różnorodność tras, ponieważ Tatry są wyjątkowo pod tym względem zróżnicowane. Najprostsza zdaje się trasa z Kuźnic na Halę Kondratową. Mogę śmiało polecić ją nawet początkującym amatorom skitourowej rozrywki. Jej długość to około 3,5 km, a przewyższenie sięga 350 metrów. Nie występuje tu zagrożenie lawinowe, także szlak czynny jest właściwie zawsze. W sam raz na dobry początek. Polecam również Dolinę Goryczkową
Bardziej zaawansowanym polecam wiosenną wyprawę na Giewont lub Kasprowy Wierch. To niejako przedłużenie trasy z Kuźnic. Przez Halę Kondratową dostaniemy się wprost na króla Tatr. Wycieczka nieco bardziej wymagająca, jednak wrażenia godne wysiłku. Gwarantowane są niezapomniane widoki. A na zakończenie możemy skorzystać z fantastycznego zjazdu. Jest dość stromy, zwłaszcza w pierwszych odcinkach, dlatego tę formę zejścia do doliny polecam jedynie średnio-zaawansowanym skiturowcom.
Należy też wsłuchiwać się w komunikaty TOPR, jest to okolica słynąca z występowania lawin. Więcej inspiracji znajdziecie, czytając wpisy na moim górskim blogu. Skitury to naprawdę świetna zabawa. Polecam. I, jak zwykle, służę radą.
Subskrybuj
Tylko powiadomienia o nowych górskich przygodach. Zapisz się i bądź na bieżąco. W każdej chwili można się wypisać :-)
Bądź na bieżąco