Jedziesz w góry?
Sprawdź prognozę pogody.
Burze nie są niezapowiedzianym gościem, który wpada w najmniej spodziewanym momencie. Z dużą dokładnością i sporym wyprzedzeniem jesteśmy w stanie określić, czy w danym miejscu będzie burzowe zagrożenie, czy nie. Oczywiście im bliżej samej wyprawy, tym pewniejsze będą prognozy. I nie chodzi mi o sprawdzenie na WP albo Onecie przewidywań dla Zakopanego. Jest kilka dokładniejszych aplikacji i stron, które mogę polecić
a) Mountain Forecast – baza gór z całego świata, której największym atutem jest to, że oferuje szczegółowe prognozy dla różnych pułapów wysokości. W wysokich górach jest to do 5 pułapów, ale polskie szczyty mają prognozę dla szczytu i podnóża góry. Wystarczy w zupełności;
b) Mapy ICM – nieco bardziej skomplikowane dane, ale za to mapa na stronie jest bardzo dokładna i rzadko zawodzi;
c) Windy – apka i strona pokazują na mapie warunki na żywo, w tym dokładne wiatry, zachmurzenie itd., ale też mają wbudowaną niezłą prognozę pogody. Przejrzyste i szybkie w obsłudze;
d) Radary burz – stronki, które w czasie rzeczywistym pokazują chmury burzowe. Niezłe narzędzie, żeby sprawdzać, czy przypadkiem „nie przejdzie bokiem”.
Nie ma co pakować się w burzę. Jak widzicie, że warunki będą nieciekawe, to lepiej odpuścić. Spędzenie burzy wysoko w górach nie jest najprzyjemniejszym przeżyciem – niestety miałem okazję. Adrenalina skacze, a człowiek chciałby znaleźć się gdzieś indziej. Innego wyjścia niż taktyczna ucieczka ze wzniesienia, będąc szczerym, nie ma.
Góry nie uciekną. Lepiej zawrócić
Od razu przypomina mi się sprawa z 2019 roku, kiedy ponad 30 osób zostało porażonych piorunem na Giewoncie. Aż 4 osoby zmarły w wyniku tego zdarzenia. Tak jak pisałem – burze nie biorą się znikąd. Dlaczego więc aż tylu ludzi zdecydowało się wchodzić tak wysoko, jak tylko się dało, zamiast ostrożnie kierować się ku dolinom?
a) Co robić kiedy zaskoczy nas BURZA? Zachowajcie spokój. Unikajcie paniki, lekkomyślności i pochopnych decyzji.
b) Zabezpieczcie siebie i sprzęt przed przemoczeniem.
c) Zejdźcie niżej. Czubek Waszej głowy nie może być najwyżej położonym punktem w okolicy.
d) Nie kryjcie się w okolicy skał i nie dotykajcie takowych. Chowanie się pod nawisami skalnymi również odpada.
e) Wszystkie metalowe przedmioty odłóżcie w odległości od miejsca, w którym stoicie. Kieszonkowy piorunochron nie jest nam potrzebny.
f) Przed wyjazdem przygotujcie sobie plan awaryjny. Chodzi o poznanie alternatywnych dróg zejścia z gór, dzięki którym unikniecie szukania takich podczas burzy. Najlepiej (jeśli oczywiście jest taka możliwość) wiedzieć, gdzie można odbić, by szybciej i bezpieczniej zejsć.
(Żródło: Rekomendacje TPN)
Zadbaj o komfort termiczny
Podczas burzy konieczne jest zabezpieczenie siebie przed wychłodzeniem. Jeśli chodzi o ciało, to w grę wchodzą wszelkie płaszcze, poncza, narzuty. Warto taką mieć w razie “W”, ja używam Gore-texowiej warstwy. Ciało owinięte mokrym materiałem szybciej się wychładza, a dodatkowo mokre ciuchy słabo chronią przed wiatrem. Przypilnujcie też plecaków – przyda się nawet najprostsze etui z gumką.
Bądź na bieżąco