Bądź na bieżąco
Newsletter

Tylko powiadomienia o nowych przygodach. Zapisz się i bądź na bieżąco. W każdej chwili można się wypisać :-)

Jura

Jura Krakowsko Częstochowska – wspinaczka

Z perspektywy wspinaczkowej, tak mi bliskiej, region ten wypełniają licznie świetne miejscówki do wdrapywania się na kilkunasto- i kilkudziesięciometrowe skały. Zobacz moje subiektywne Top 10

WIĘCEJ PRZYGÓD

Jura Krakowsko Częstochowska to wymarzone miejsce na wspinaczkę. Sąsiaduje z pustynią Błędowską i Siedlecką. Zachwyca jako jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie rejonów naszego kraju. Niezapomniane wrażenia ze wspinania się gwarantuje zarówno Jura północna, jak i południowa. To jeden z najchętniej odwiedzanych przez miłośników sportów ekstremalnych regionów Polski. Atrakcje przyciągają. Jura to nie tylko wspinaczka na skały. Trudno jest zignorować szlaki piesze i rowerowych, także dla dzieci. Prowadzą one do atrakcyjnych miejsc, w których warto robić zdjęcia z Jury Krakowsko Częstochowskiej. Często na szlaku mija się turystów z aparatem. Trudno się dziwić. Widoki zapierają dech w piersiach. Dla mnie jednak Jura Krakowsko-Częstochowska kojarzy się ze wspinaczką skałkową i wspinaniem się. Może z wiekiem zmieni się sposób postrzegania. Obecnie jednak mam swój plan…

Pokolenia wspinaczy skałkowych wyznaczyły wiele rozmaitych dróg o różnym stopniu trudności. Ich doskonała robota nie jest jednak skończona. Zagłębiając się w mniej dostępne rejony Jury, wciąż można znaleźć białe plamy topograficzne. Dałem sobie słowo, że któregoś dnia pokuszę się o wyznaczenie własnego skałoplanu. Chcę mieć swój udział w tym miejscu. Nadam temu wydarzeniu niepozostawiającą wątpliwości nazwę, że twórca niniejszego bloga dotarł tam oficjalnie jako pierwszy.

Rezerwat Diable Skały w Bukowcu — szlaki piesze — Jura Krakowsko Częstochowska

Po spełnieniu danej sobie obietnicy będę żył jak normalny człowiek. No, prawie. Z pewnością jednak nie raz wybiorę się na zwykłą wycieczkę. Piesze szlaki w Jurze Krakowsko Częstochowskiej są dość łatwe, w sam raz na wyprawę z dzieckiem i psem. Jak wspomniałem wyżej, to bajeczne miejsca do fotografii. Scenerie, formacje skałkowe i widoki są wyjątkowo lubiane przez turystów z aparatami. Fotografie i zdjęcia z Jury Krakowsko Częstochowskiej przywrócą wspomnienia, będą też dobre na fototapetę. Z pewnością niezwykle reprezentować się na niej będą zamki ze Szlaku Orlich Gniazd. Początek nazwie dały zamki wyglądające jak orle gniazda pobudowane na skałach. Te graniczne warownie budowano w trudno dostępnych miejscach. Wpasowywano je w skały wapienne, by nierozerwalną częścią jurajskich wzgórz. Były niezwykle trudne do zdobycia. Stanowiły ważny element średniowiecznej obronności granic kraju. Warto wybrać się do Zamku w Ogrodzieńcu, Bobolicach, Ojcowie i Mirowie. Właściwie to koniecznie trzeba zobaczyć wszystkie. Wśród atrakcji Jury Krakowsko Częstochowskich nie wolno zapomnieć o skałach — Brama Krakowska, Maczuga Herkulesa i Okiennik Wielki to tylko część godnych polecenia.

Koniecznie muszę tu dodać kilka słów na temat rezerwatu przyrody Diable Skały w Bukowcu. Piaskowe skały przybierają tu fantastyczne formy murów, grzybów i baszt. Jak głosi miejscowa legenda, przyniósł je w to miejsce sam diabeł. Jura Krakowsko Częstochowska ma świetnie przygotowane szlaki dla dzieci. Ten w Diablich Skałach jest ścieżką edukacyjną o ogromnych walorach wizualnych. Polecam fotografom, którzy lubią delektować się ciszą.

Jura i wspinanie

Ten temat jednak nie daje mi spokoju. Bo wiesz już czytelniku, jak wygląda Jura Krakowsko-Częstochowska i jej Szlak Orlich Gniazd. Na zdjęciach powyżej widać jak teren wspaniale nadaje się do trekkingu i wpinania. To jeden z moich ulubionych regionów Polski. Można tu spędzić kilkanaście godzin, można też zniknąć na kilka dni. Teren jest raczej łatwy, także dla mniej aktywnych turystów. Doskonale nadaje się na weekendowy spacer po szlaku. Ogrom atrakcji to kolejny atut. Niemal na każdym kroku odkrywa się coś nowego.

Raj dla fotografów i osób, które lubią wędrówki po szlaku w ciszy. Doskonałe miejsce na wspinaczkę i ewentualny kurs. Jura Krakowsko Częstochowska zajmuje wysokie miejsce w moim top 10 najlepszych miejsc w Polsce. Zarówno pod kątem wspinaczki, jak i walorów krajobrazowych i krajoznawczych. Polecam lekturę z wypraw. I zachęcam do wycieczki.

Miejsca stworzone do wspinaczki

Z całego serca polecam Kobylański Jar. Bodaj najbardziej znana lokalizacja do wspinania w okolicach Krakowa. Bez problemu na szlak dojedziesz samochodem lub rowerem. Żółty szlak będzie najlepszym dla zapalonych amatorów trekkingu. Maksymalna wysokość na trasie to okolice 450 metrów, dodatkowy tlen będzie więc zbędny.

Świetną lokalizacją dla początkujących amatorów trekkingu i wspinaczki jest Mirów. Miejsce jest wprost stworzone do stawiania pierwszych kroków w zdobywaniu szczytów. Kto choć raz próbował wspinaczki skałkowej w tym regionie, z pewnością bardzo dobrze ją wspomina. Różnorodność formacji sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Choćby ruiny zamku, do których nie trzeba się wspinać.

Blog tworzony z sercem by Pawel Kowalski. Wszelkie prawa zastrzeżone.