Jednym z najczęstszych kierunków podróży w Europie z pewnością są Włochy. Na ich terenie można odwiedzić wiele pięknych miast, pełnych antycznych zabytków i licznych atrakcji. Wybierając miejsce na urlop, warto między innymi zwrócić uwagę na Turyn. To właśnie tam możesz obejrzeć Całun Turyński oraz dowiedzieć się więcej o historii produkowania wermutu. Przekonaj się, dlaczego nie zawiedziesz się, odwiedzając to miasto.

Podstawowe informacje o Turynie

Miasto Turyn położone jest w północnej części Włoch i przede wszystkim stanowi stolicę prowincji Piemont. Jego patronem jest święty Jan Chrzciciel. Często ośrodek ten wymieniany jest razem z Mediolanem jako jedno z najważniejszych miejsc w tej części kraju. Jego nazwa łączona jest z legendą o byku, który pokonał smoka w pobliżu wioski i padł tam. Ma ona być upamiętnieniem tego znaczącego wydarzenia.

Turyn to także miasto, jakie kojarzy się z wieloma produktami dobrej jakości, jakie można nabyć też w innych krajach. Wśród nich wymieniana jest między innymi kawa Lavazza, bo to właśnie tam znajduje się bowiem jej palarnia. Oprócz tego niektórzy mogą kojarzyć miejscowość jako siedzibę Fiata, czyli firmy produkującej samochody. To również tam wytwarzany jest specyficzny alkohol znany pod nazwą wermutu. Jak widać, Turyn jest bardzo różnorodny pod tym względem

Jakie są najpopularniejsze atrakcje Turynu?

Przebywając w Turynie, można odwiedzić wiele wyjątkowych atrakcji, które wyróżniają się ciekawą historią. Przede wszystkim należy do nich Całun Turyński, czyli lniane płótno, na którym widoczna jest ludzka sylwetka, uznawana za postać Jezusa Chrystusa. Miał on być w nie owinięty po swojej śmierci. Eksponat można zobaczyć w katedrze pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela. Fani historii odwiedzą tu jeszcze Muzeum Egipskie, Muzeum Kinematografii czy Muzeum Narodowe Risorgimento.

Co roku tłumy turystów przybywają do Turynu właśnie w celu ujrzenia słynnego Całunu Turyńskiego. Mówi się, że jest on jednym z najbardziej szczegółowo przebadanych naukowo zabytków na świecie. Do Turynu trafił on w roku 1578, ponieważ przenieśli go tam książęta Sabaudii. Z kolei w roku 1627 w mieście opublikowano ważną pracę teologiczną na jego temat, a ostatni król Włoch, Humbert II, w testamencie przekazał płótno papieżowi. Wraz z jego śmiercią całun stał się zatem własnością Watykanu.

Okazja do wspinania się, czyli tereny wokół Turynu

Góry, które okalają Tury, to Alpy, turyści mają tam więc zapewnione doskonałe warunki do górskich wypraw, czy wspinaczek na te niezwykłe szczyty. W tych okolicach możesz odwiedzić także przepiękne przełęcze, do których prowadzą ścieżki piesze oraz rowerowe. W okolicy dostępne są również stoki narciarskie. Jest to zatem doskonałe miejsce dla miłośników gór, zarówno latem, jak i w trakcie zimy, zatem warto rozważyć przyjazd tutaj i wyruszenie w stronę urokliwych szczytów.

Pogoda w Turynie zazwyczaj przez cały rok jest przyjemna i jego mieszkańcy nie doświadczają ostrych zim i mrozów. Dzięki temu po okolicach można wędrować przez cały rok, także w górach. Nie wolno jednak zapominać o właściwym przygotowaniu, jeśli pragniesz udać się na szlak w Alpach. Ładna pogoda po wyjściu w trasę może się bowiem szybko zmienić!

Piemont – Rocca Sbarua (1050m)

Na zachód od Turynu, około 50 km, leży historyczne miejsce do wspinaczki w Piemoncie – Rocca Sbarua (1050m). Zlokalizowane na południowym zboczu góry Freidur, góra dominuje nad lasami niziny, oferując piękny widok na Monte Viso.

Twarde granitowe ściany zapewniają doskonałe możliwości wspinaczki w szczelinach, zacięciach i płaskich płytach. To miejsce przyciąga wielu łojantów przez cały rok, zachęcając ich do pokonywania dróg wytyczonych przez znanych wspinaczy Piemontu, takich jak Gervasutti, Boccalatte i Motti.

A schronisko Melano serwuje smaczne dania klasycznej kuchni piemonckiej.

Wspomnienia o Fiacie, czyli produkcja samochodów w Turynie

To, co wyróżnia Turyn na tle innych włoskich miast, to fakt, że to właśnie tutaj swoją siedzibę ma Fiat, czyli firma produkująca bardzo znane samochody. Marka ta powstała w tej miejscowości już w 1899 roku. Sama fabryka doświadczyła licznych zmian i była przebudowywana. Obecne można zakupić bilet i wejść na dach budynku Fiat Lingotto, by ujrzeć roztaczający się z niego wyjątkowy widok. Znajduje się tam też owalny tor, na którym niegdyś testowano samochody.

Siedziba firmy Fiat w Turynie to bardzo ważne miejsce dla całego przemysłu samochodowego w kraju. Jest także bardzo charakterystyczna i rozpoznawalna. Wspomniany dach w związku z tym często jest tłem dla wielu kręconych tam reklam. Warta zobaczenia jest też spiralna rampa, po której wjeżdżały na szczyt budynku testowane samochody.

Turyn, czyli siedziba jednego z największych producentów wermutu

Jednak Turyn to nie tylko samochody marki Fiat, szczyty górskie czy historyczne atrakcje turystyczne i muzea. To właśnie w tym mieście, w roku 1786, rozpoczęto produkcję alkoholu na bazie wina, znanego potem pod nazwą wermut. Odpowiedzialny za to był Antonio Benedetto Carpano. To właśnie on dodał do wina spirytusu gronowego, zyskując w ten sposób zupełnie nowy rodzaj trunków. Zapoczątkowało to wieloletnią tradycję ich przygotowywania właśnie na terenie północnych Włoch.

Obecnie wciąż bazą wermutu jest aromatyzowane wino, które zostaje wzmocnione właśnie spirytusem. Oprócz tego dodaje się do niego różne składniki, takie jak na przykład zioła, co wpływa na smak trunku. Powszechnie używa się także do tego przypraw korzennych. To właśnie takie substancje odpowiadają za niepowtarzalny smak oryginalnego wermutu. Początkowo napój ten był wykorzystywany w celach leczniczych i dopiero z czasem zaczęto go spożywać ze względu na jego smak.

Obecnie istnieje wiele różnych odmian wermutu. Głównie dzieli się na słodki i czerwony oraz biały i wytrawny. Wersja słodka ma pochodzić właśnie z Turynu, z kolei wytrawna odsłona wiązana jest z Francją i pojawiła się tam w XIX wieku. Dziś alkohol ten produkowany jest też w innych krajach, ale nie zmienia to faktu, że jego korzenie znajdują się właśnie we Włoszech, w mieście Turyn. 

Gdzie poza Turynem można kupić wermut?

Dziś różne odmiany wermutu podbijają świat poza Turynem i znajdują się w zbiorach wielu kolekcjonerów wykwintnych trunków. Jeśli również masz ochotę przekonać się, jak smakuje taki alkohol, to nie musisz rezerwować biletu lotniczego do Włoch. Wystarczy, że zapoznasz się z asortymentem: https://eszampan.pl/209-wermut, tutaj znajdziesz wiele różnych wersji tego napoju i przekonasz się, jakie nuty smakowe kryją się w słodkich i wytrawnych odmianach. Turyn mimo to zaś warto odwiedzić, by na własne oczy ujrzeć wiele jego zabytków czy otaczające go szczyty Alp.

Głosy gości / Wystaw ocenę
[Razem: 3 Średnia ocena: 5]